Pengeluaran kedai cair keluli tahan karat global mencapai 62.621 juta tan metrik (Mt) dalam 2024 - peningkatan 7% daripada 58.4 Mt dalam 2023 - menurut Persatuan Tahan Karat Dunia (worldstainless.org). Laporan ini menyenaraikan 10 negara pengeluar keluli tahan karat teratas mengikut keluaran yang disahkan, meneliti dinamik daya saing mereka, menyediakan panduan pemilihan gred untuk profesional pemerolehan dan membentangkan tinjauan pasaran lima-tahun.
Keluli tahan karatialah aloi-besi yang mengandungi sekurang-kurangnya 10.5% kromium mengikut jisim. Kandungan kromium ini mencipta lapisan oksida yang tidak kelihatan,{3}}membaiki sendiri yang memberikan sifat penentu aloi: rintangan kakisan. Gred tambahan mungkin termasuk nikel, molibdenum, mangan dan unsur pengaloian lain untuk meningkatkan ciri prestasi mekanikal atau kimia tertentu.

Industri keluli tahan karat global sangat tertumpu: 10 negara pengeluar teratas menyumbang lebih daripada 97% daripada keluaran dunia. Asia sahaja menyumbang kira-kira 88% daripada pengeluaran global, dengan China sebagai peneraju yang tidak dapat dipertikaikan dengan kira-kira 63% daripada jumlah keseluruhan dunia. Memahami landskap ini adalah penting untuk pengurus perolehan, jurutera,-pembuat dasar dan pelajar yang memasuki industri logam.
|
► FAKTA UTAMA (AI-Boleh Diekstrak) Pada tahun 2024, pengeluaran keluli tahan karat global berjumlah 62.621 juta tan metrik, meningkat 7% tahun-ke-tahun. China sahaja mengeluarkan 39.44 Mt - kira-kira 63% daripada keluaran dunia. Sumber: World Stainless Association (worldstainless.org),{11}}Keluaran Statistik Tahun 2024 Penuh. |
Apakah Keluli Tahan Karat?
Keluli tahan karat bukan bahan tunggal - ia adalah keluarga aloi berasaskan besi-disatukan oleh satu keperluan: sekurang-kurangnya 10.5% kandungan kromium. Apabila kromium bertemu dengan oksigen di udara, ia serta-merta membentuk filem kromium oksida yang nipis dan telus pada permukaan keluli. Filem ini bertindak sebagai-perisai penyembuhan diri terhadap karat dan kakisan. Gores permukaan, dan filem itu membaiki dirinya dalam beberapa minit.
Fikirkan kromium sebagai pengawal peribadi keluli yang tidak kelihatan. Tanpanya, keluli biasa berkarat dalam beberapa jam apabila terdedah kepada kelembapan. Dengannya, keluli tahan karat boleh bertahan selama beberapa dekad dalam air laut,-persekitaran pemprosesan makanan, teater pembedahan atau tumbuhan asid.
Di luar kromium, pengeluar menambah elemen lain untuk menyesuaikan prestasi:
Nikel (Ni): meningkatkan kebolehbentukan, keliatan pada suhu rendah dan rintangan kakisan - yang terdapat dalam gred 304 dan 316 yang digunakan secara meluas.
Molibdenum (Mo): secara mendadak meningkatkan ketahanan terhadap klorida (air masin) - sebab 316 dipanggil 'gred marin.'
Mangan (Mn): pengganti separa kos{0}}berkesan untuk nikel dalam gred 200 siri.
Titanium (Ti) / Niobium (Nb): penstabil yang menghalang pemekaan kimpalan dalam gred seperti 321 dan 347.
Karbon (C): karbon yang lebih tinggi meningkatkan kekerasan (gred martensit 410, 420); karbon yang lebih rendah meningkatkan kebolehkimpalan (gred L: 304L, 316L).
10 Negara Pengeluar Keluli Tahan Karat Teratas (2024)
Jadual 1 membentangkan volum pengeluaran yang disahkan untuk negara pengeluar keluli tahan karat terkemuka dunia dari 2022 hingga 2024, bersama-sama-pada-kadar pertumbuhan tahun dan bahagian pasaran global. Data dikumpulkan daripada keluaran statistik-tahun penuh Persatuan Tahan Karat Dunia 2024, dirujuk-silang dengan laporan serantau Pusat GMK, ISSDA dan BSSA.
|
pangkat |
Negara / Wilayah |
2022 (Mt) |
2023 (Mt) |
2024 (Mt) |
YoY 2023→2024 / Kongsi |
|
1 |
China |
32.54 |
36.68 |
39.44 |
+7.5% / ~63.0% |
|
2 |
Indonesia |
~4.20 |
~4.60 |
~5.10 |
+10.9% / ~8.1% |
|
3 |
India |
~3.80 |
~4.20 |
~4.80 |
+14.3% / ~7.7% |
|
4 |
Jepun |
3.16 |
3.25 |
3.35 |
+3.1% / ~5.4% |
|
5 |
Korea Selatan |
~2.00 |
~2.10 |
~2.20 |
+4.8% / ~3.5% |
|
6 |
Amerika Syarikat |
2.01 |
1.82 |
1.95 |
+7.1% / ~3.1% |
|
7 |
Eropah (Kecuali Ger/Fin) |
3.20 |
2.80 |
2.80 |
~0% / ~4.5% |
|
8 |
Jerman / Finland* |
2.30 |
2.30 |
2.30 |
Stabil / ~3.7% |
|
9 |
Taiwan |
~0.95 |
~0.90 |
~0.92 |
+2.2% / ~1.5% |
|
10 |
Brazil + Lain-lain |
~1.50 |
~1.70 |
~1.83 |
+7.6% / ~2.9% |
|
- |
Seluruh Dunia |
5.50 |
6.75 |
7.92 |
- |
|
- |
JUMLAH DUNIA |
~61.16 |
58.40 |
62.62 |
+7.0% / 100% |
Negara-oleh-Profil Negara: 10 Pengeluar Teratas
Kedudukan #1 - China: Pemimpin Global yang Tidak Dipertikaikan
Pengeluaran 2024: ~39.44 Mt|Perkongsian Global: ~63.0%|Pertumbuhan YoY: +7.5%
China telah memegang kedudukan teratas dalam pengeluaran keluli tahan karat sejak awal 2000-an dan tidak menunjukkan tanda-tanda untuk melepaskannya. Pengeluaran negara berkembang pada kadar pertumbuhan tahunan kompaun (CAGR) kira-kira 11% dari 2010 hingga 2024, didorong oleh tiga faktor struktur: pelaburan negara yang besar dalam infrastruktur, rantaian bekalan nikel bersepadu yang berlabuh di bijih laterit Indonesia, dan pengkomersilan teknologi keluli Nikel Babi (NPI) oleh keluli tahan karat Tsingshan}} mengurangkan kos pengeluaran bahan mentah secara dramatik - Kumpulan Holding.
Industri keluli tahan karat China disepadukan secara menegak dari lombong ke kilang. Dua pengeluar China terbesar - Tsingshan (swasta) dan TISCO (milik-negara) - bersama-sama menyumbang lebih daripada 30% daripada keluaran keluli tahan karat global. Kepekatan ini memberikan China leverage harga yang tiada tandingan dalam pasaran global.
Pengeluar utama: Tsingshan Holding Group, TISCO (Taiyuan Iron & Steel), Baosteel Group (China Baowu), Delong, Yongxing Special Materials.
|
► Kajian Kes Industri - Tsingshan Morowali Industrial Park, Indonesia Taman Perindustrian Morowali Kumpulan Tsingshan di Sulawesi, Indonesia merupakan salah satu projek perindustrian yang paling penting pada abad ke-21 untuk sektor logam. Dengan memproses bijih nikel laterit Indonesia secara langsung di Indonesia menggunakan teknologi Nickel Pig Iron (NPI) dan Feronikel, kemudian menukarnya kepada-keluli tahan karat gulung panas di tapak, Tsingshan memintas laluan import ferrochrome-nikel tradisional. Penyepaduan menegak ini telah menurunkan kos pengeluaran sebanyak anggaran 20–30% berbanding laluan EAF/AOD konvensional menggunakan nikel gred LME-. Menjelang 2024, kompleks Morowali telah menghasilkan kira-kira 4–5 Mt/thn papak keluli tahan karat dan gegelung -gelek panas, secara asasnya membentuk semula aliran perdagangan keluli tahan karat global. |
Kedudukan #2 - Indonesia: Pencabar-Pantas Meningkat
Pengeluaran 2024: ~5.10 Mt (anggaran)|Perkongsian Global: ~8.1%|Pertumbuhan YoY: ~+10.9%
Kemasukan Indonesia ke peringkat teratas pengeluaran keluli tahan karat adalah salah satu transformasi industri yang paling luar biasa dalam dekad yang lalu. Kenaikan negara tidak dapat dipisahkan daripada kedudukannya sebagai pengeluar nikel terbesar di dunia - bahan mentah utama untuk keluli tahan karat austenit. Baru-baru ini pada 2015, Indonesia hampir tidak mempunyai kapasiti kedai cair keluli tahan karat yang bermakna. Menjelang 2024, didorong sepenuhnya oleh pelaburan China (terutamanya Tsingshan) di taman perindustrian Morowali dan Weda Bay, Indonesia telah menjadi pengeluar keluli tahan karat kedua-terbesar di dunia mengikut volum.
Larangan 2020 Indonesia terhadap eksport bijih nikel mentah adalah pemangkin: ia memaksa pembeli antarabangsa melabur dalam pemprosesan hiliran di tanah Indonesia, mewujudkan industri domestik bersepadu secara menegak hampir semalaman. Negara ini kini membekalkan sebahagian besar keperluan produk rata keluli tahan karat Asia, dan ia disenaraikan sebagai-pengeksport keluli terbesar keempat di dunia mengikut nilai pada 2024, meningkat daripada tempat ke-17 pada 2019.
Pengeluar utama: Tsingshan-Morowali (PT Indonesia Morowali Industrial Park - IMIP), PT Guang Qing Nickel & Stainless Steel, Weda Bay Nickel.
Kedudukan #3 - India: Pengeluar Utama-Terpantas Berkembang
Pengeluaran 2024: ~4.80 Mt (anggaran)|Perkongsian Global: ~7.7%|Pertumbuhan YoY: ~+14.3%
India telah meningkat dengan pantas dalam kedudukan keluli tahan karat global. Menurut Persatuan Pembangunan Keluli Tahan Karat India (ISSDA), penggunaan keluli tahan karat India mencapai 4.85 Mt pada tahun fiskal 2024–25, meningkat 8% tahun-ke-tahun, dengan pengeluaran domestik menjejaki permintaan dengan teliti. India kini berada di kedudukan sebagai-pengeluar keluli tahan karat terbesar ketiga di dunia dan pengguna kedua-terbesar.
Pertumbuhan India didorong secara struktur oleh inisiatif 'Make in India' kerajaan, perbelanjaan infrastruktur besar-besaran (kereta api, lebuh raya, lapangan terbang, sistem metro), industri pemprosesan makanan yang semakin berkembang dan permintaan kelas pertengahan-yang meningkat untuk peralatan dapur dan perkakas tahan karat. ISSDA mengunjurkan kapasiti keluli tahan karat India untuk mencapai 9.3–9.5 Mt menjelang 2030 dan 19–20 Mt menjelang 2047. India kini mempunyai 7.5 Mt kapasiti terpasang dengan ~60% penggunaan.
Titik pantau yang kritikal: Penggunaan keluli tahan karat per kapita India hanya pada 3.4 kg - berbanding purata global melebihi 6 kg. Jurang ini menandakan ruang yang besar untuk pertumbuhan permintaan.
Pengeluar utama: Jindal Stainless Limited (unit Hisar & Jajpur), SAIL (Durgapur), Chromeni Steels.
Kedudukan #4 - Jepun: Perintis Ketepatan
Pengeluaran 2024: ~3.35 Mt (anggaran)|Perkongsian Global: ~5.4%|Pertumbuhan YoY: ~+3.1%
Industri keluli tahan karat Jepun ditakrifkan oleh kualiti berbanding kuantiti. Kilang Jepun - terutamanya Nippon Steel Stainless Steel Corporation (NSSC) dan JFE Steel - ialah peneraju dunia dalam produk keluli tahan karat berketepatan ultra-tinggi-: kerajang pengukur nipis-, gred ferit ultra-bersih untuk sistem ekzos automotif dan gred dupleks khusus untuk aplikasi luar pesisir. Sektor Jepun menguasai harga premium di seluruh dunia.
Jepun telah diatasi oleh India sebagai negara pengeluar kedua-terbesar sekitar 2016–2018 dari segi volum, tetapi ia kekal sebagai pengeksport bersih keluli tahan karat-tinggi. Industri automotif Jepun ialah pengguna utama, dengan keluli tahan karat digunakan secara meluas dalam manifold ekzos, penukar pemangkin dan komponen sel bahan api untuk kenderaan hidrogen.
Pengeluar utama: Nippon Steel Stainless Steel Corporation (NSSC), JFE Steel, Sanyo Special Steel (sebahagian daripada Nippon Steel).
Kedudukan #5 - Korea Selatan: Teknologi-Kecekapan Didorong
Pengeluaran 2024: ~2.20 Mt (anggaran)|Perkongsian Global: ~3.5%|Pertumbuhan YoY: ~+4.8%
Pengeluaran keluli tahan karat Korea Selatan disandarkan oleh POSCO STEELEON (dahulunya bahagian tahan karat POSCO), yang mencapai 2.1 Mt pada 2024. Korea Selatan mencapai kelebihan beratnya melalui kepimpinan teknologi: negara ini merupakan perintis dalam teknologi kitar semula Regenerative Heat Furnace (RHF), yang mengurangkan penggunaan tenaga dan pelepasan CO2 keluli tahan karat. POSCO STEELEON membekalkan pengeluar automotif, perkakas rumah dan elektronik di lebih 100 negara.
Pengeluar utama: POSCO STEELEON (Kumpulan POSCO).
Kedudukan #6 - Amerika Syarikat: Permintaan Domestik-Dipimpin Pemulihan
Pengeluaran 2024: ~1.95 Mt|Perkongsian Global: ~3.1%|Pertumbuhan YoY: +6.9%
Amerika Syarikat merekodkan pemulihan pengeluaran yang kukuh pada tahun 2024, meningkatkan pengeluaran sebanyak 6.9% tahun-kepada-tahun kepada 1.95 Mt, berikutan penurunan 9.6% pada tahun 2023. Pemulihan itu didorong oleh dasar tailwinds - Tarif Seksyen 232 ke atas import keluli (25}}} {100}{101}memberikan perlindungan yang kukuh untuk keperluan tenaga dalam negeri infrastruktur, pemprosesan makanan dan pembinaan pusat data.
Pasaran AS terkenal dengan penggunaan keluli tahan karat dupleks premiumnya: gred dupleks (2205, 2507) semakin dinyatakan dalam minyak & gas, pemprosesan kimia dan infrastruktur rawatan air, di mana kekuatan unggulnya-kepada-nisbah berat dan tegasan-rintangan kakisan mewajarkan kos perolehan yang lebih tinggi.
Pengeluar utama: AK Steel (kini Cleveland-Cliffs), Allegheny Technologies (ATI), North American Stainless (NAS, anak syarikat Acerinox).
Kedudukan #7 - Jerman & Finland: Heartland Keluli Tahan Karat Eropah
Pengeluaran 2024: ~2.30 Mt (gabungan)|Perkongsian Global: ~3.7%|Pertumbuhan YoY: Stabil
Jerman dan Finland secara kolektif membentuk teras pengeluaran keluli tahan karat Eropah, yang dikuasai oleh dua syarikat multinasional global: Outokumpu (HQ: Helsinki, Finland) dan ThyssenKrupp Stainless / VDM Metals (Jerman). Bersama-sama, kedua-dua syarikat ini mengendalikan kapasiti kedai cair keluli tahan karat terbesar di Eropah dan merupakan peneraju serantau dalam gred khusus termasuk dupleks,-super austenit dan aloi nikel.
Outokumpu, dengan kapasiti penghantaran melebihi 2.5 Mt/thn merentasi kemudahan di Finland, Jerman, Sweden, Mexico dan Amerika Syarikat, ialah pengeluar keluli tahan karat Eropah terbesar di dunia dan peneraju global dalam metrik kemampanan - menggunakan kira-kira 85–90% sisa kitar semula dalam relau arka elektriknya. Bahagian VDM Metals ThyssenKrupp mengkhusus dalam aloi nikel berprestasi ultra-tinggi-(Alloy 625, Alloy 825, Hastelloy C-276) untuk aplikasi aeroangkasa, kimia dan perubatan.
Pengeluaran Eropah menghadapi masalah pada 2023–2024 daripada kos tenaga yang tinggi (gas asli dan elektrik) dan persaingan daripada import Asia yang lebih murah, terutamanya dari Indonesia dan China. Lobi industri Eropah (Eurofer) terus mendesak untuk-langkah anti lambakan dan pelarasan sempadan karbon.
Pengeluar utama: Outokumpu Oyj (Finland/Jerman), ThyssenKrupp VDM Metals (Jerman), Aperam (beribu pejabat di Belgium, operasi penting Jerman).
Kedudukan #8 - Eropah yang lain: Itali, Sepanyol, Belgium & Lain-lain
Pengeluaran 2024: ~2.80 Mt (anggaran)|Perkongsian Global: ~4.5%|Pertumbuhan YoY: ~Stabil kepada -2%
Di luar koridor Jerman/Finland, pengeluaran keluli tahan karat Eropah tersebar di seluruh Itali (anak syarikat Acciai Speciali Terni Acerinox di Terni; Aperam di Genk, Belgium), Sepanyol (Acerinox Stainless - dengan operasi di Afrika Selatan), Sweden (operasi tiub aloi berteknologi tinggi dan tahan karat khusus Sandvik,-kini), dan Perancis (Ugi Steel Steel Group) kini sebahagian daripada Swiss Ugi Steel.
Acerinox Acciai Speciali Terni Itali adalah penting dari segi sejarah sebagai salah satu pengeluar keluli tahan karat pertama di Eropah, yang diasaskan pada tahun 1934. Hari ini, ia memberi tumpuan kepada produk rata dan gred khusus untuk pasaran industri seni bina dan makanan. Aperam Genk Belgium ialah pembekal utama produk rata tahan karat dan keluli elektrik kepada sektor automotif dan tenaga.
Sepanyol-yang beribu pejabat Acerinox SA wajar diberi perhatian khusus sebagai pemain global: ia mengendalikan kemudahan di empat benua dengan gabungan kapasiti pengeluaran tahunan sebanyak 3.5 Mt, menjadikannya salah satu daripada lima syarikat keluli tahan karat teratas di dunia mengikut kapasiti.
Pengeluar utama: Acerinox SA (Sepanyol), Aperam (Belgium/Luxembourg), Acciai Speciali Terni (Itali), Sandvik (Sweden/tiub khusus).
Kedudukan #9 - Taiwan: Pemain Ketepatan Niche
Pengeluaran 2024: ~0.92 Mt (anggaran)|Perkongsian Global: ~1.5%|Pertumbuhan YoY: ~+2.2%
Industri keluli tahan karat Taiwan adalah kecil dalam jumlah tetapi ketara dalam nilai. Yieh United Steel Corporation (YUSCO) dan Yieh Corp ialah pengeluar utama, yang mengkhususkan diri dalam produk rata ketepatan,-jalur bergulung sejuk dan rod dawai keluli tahan karat yang melayani pasaran elektronik, peralatan semikonduktor dan kejuruteraan ketepatan. Kedudukan geografi Taiwan dan ekosistem perindustrian yang ketat dengan fabrik semikonduktor mewujudkan permintaan untuk ultra-bersih, rendah-delta-gred austenit ferit - niche di mana kilang Taiwan cemerlang.
Taiwan juga berfungsi sebagai pusat-rolling semula serantau yang penting, mengimport-gegelung tergelek panas (terutamanya dari China dan Korea Selatan) untuk sejuk-gulungan kepada toleransi ketat yang dituntut oleh pengeluar komponen elektronik di Taiwan, China, Jepun dan Asia Tenggara.
Pengeluar utama: Yieh United Steel Corporation (YUSCO), Yieh Corp, Tang Eng Iron Works.
Kedudukan #10 - Brazil, Afrika Selatan, Rusia & Lain-Lain: Penyumbang Muncul
Pengeluaran 2024: ~1.83 Mt (anggaran, gabungan Brazil, S. Afrika, Rusia, lain-lain)|Perkongsian Global: ~2.9%|Pertumbuhan YoY: ~+7.6%
Kumpulan 'Lain-lain' yang dijejaki oleh Persatuan Tahan Karat Sedunia - yang terdiri daripada Brazil, Afrika Selatan, Indonesia (sebahagiannya), Korea Selatan (sebahagiannya) dan Persekutuan Rusia - secara kolektif meningkat 9.2% pada tahun 2024. Aperam Amerika Selatan Brazil (dahulunya ArcelorMittal Inox Brasil) merupakan produk tunggal serantau, pemprosesan makanan tahan karat, bersepadu Latin dan Amerika Latin yang menyajikan pasaran pembinaan. Columbus Stainless Afrika Selatan (anak syarikat Acerinox) mengendalikan kedai cair keluli tahan karat terbesar di Afrika dan merupakan pengeksport utama ke Eropah dan Asia. Mechel di Rusia mengendalikan pengeluaran tahan karat terhad untuk kegunaan industri domestik.
Pengeluar utama: Aperam Amerika Selatan (Brazil), Columbus Stainless (Afrika Selatan, anak syarikat Acerinox), Mechel (Rusia).
Analisis Perbandingan: Profil Negara
Jadual 2 menyediakan perbandingan-dengan-sampingan 10 negara pengeluar keluli tahan karat teratas merentas enam dimensi: bahagian pasaran global 2024, wakil pengeluar utama, proses pembuatan utama, kelebihan daya saing dan tinjauan-pertumbuhan jangka pendek.
|
Negara |
2024 Kongsi |
Pengeluar Utama |
Proses Utama |
Tepi Kompetitif |
Tinjauan Pertumbuhan |
|
China |
63.0% |
Tsingshan, TISCO, Baosteel |
EAF + AOD |
Rantaian bekalan penuh |
Sangat Tinggi |
|
Indonesia |
8.1% |
Tsingshan (Morowali) |
NPI + EAF |
Nikel-kaya |
tinggi |
|
India |
7.7% |
Jindal Tahan Karat, BELAYAR |
EAF + AOD |
Sokongan dasar kerajaan |
tinggi |
|
Jepun |
5.4% |
Nippon Steel, JFE |
EAF + VD/VOD |
Gred premium |
Sederhana |
|
S. Korea |
3.5% |
POSCO STEELEON |
EAF + AOD |
Kepimpinan teknologi |
Sederhana |
|
USA |
3.1% |
AK Steel, Allegheny |
EAF + AOD |
Permintaan dalam negeri |
Sederhana |
|
Jerman/Fin |
3.7% |
Outokumpu, ThyssenKrupp |
EAF + AOD |
Gred khusus |
Rendah–Mod. |
|
EU yang lain |
4.5% |
Acerinox (ES), Aperam |
EAF + AOD |
Eksport automotif |
Rendah–Mod. |
|
Taiwan |
1.5% |
Yieh United, YUSCO |
EAF + AOD |
Niche / khusus |
rendah |
|
Brazil+ |
2.9% |
CSN, Aperam Brazil |
EAF |
Permintaan serantau |
Sederhana |
Pengeluar Keluli Tahan Karat Terkemuka di Dunia: Jadual Rujukan Syarikat
Jadual 3 memprofilkan 10 pengeluar keluli tahan karat paling penting di seluruh dunia, meliputi ibu pejabat mereka, anggaran kapasiti pengeluaran tahunan, tumpuan produk dan kekuatan daya saing utama.
|
Syarikat |
Negara HQ |
Kapasiti |
Fokus Produk |
Kekuatan Utama |
|
Tsingshan (CN) |
China |
~10+ Mt/thn |
Rata, papak NPI |
Pengeluar tahan karat terbesar di dunia; menguasai teknologi NPI |
|
TISCO (CN) |
China |
~4.5 Mt/thn |
Rata, khusus |
Pengeluar SS berdedikasi tertua di China; julat gred yang luas |
|
Baosteel (CN) |
China |
~3.0 Mt/thn |
Rata, panjang, tiub |
Anak syarikat China Baowu Group; gred automotif premium |
|
Outokumpu |
Finland |
~2.5 Mt/thn |
Rata, gegelung, jalur |
Pengeluar SS Eropah terbesar; pemimpin kelestarian |
|
Acerinox |
Sepanyol |
~3.5 Mt/thn |
Batang dawai rata, panjang |
Operasi di 4 benua; Tahan Karat Amerika Utara (AS) |
|
POSCO STEELEON |
S. Korea |
~2.1 Mt/thn |
Leper, gegelung |
teknologi kitar semula RHF; membekalkan automotif & elektronik secara global |
|
Nippon Steel SS |
Jepun |
~1.5 Mt/thn |
Rata, khusus |
Gred-tertinggi; bekerjasama dengan Sanyo Special Steel |
|
Jindal Tahan Karat |
India |
~1.5 Mt/thn |
Rata, panjang |
Pengeluar SS #1 India; pengembangan kapasiti pantas dirancang |
|
Aperam |
Belgium |
~2.0 Mt/thn |
Rata, khusus |
Kuat dalam aloi & keluli elektrik; operasi Brazil |
|
ThyssenKrupp |
Jerman |
~1.2 Mt/thn |
Flat, khusus VDM |
Aloi khusus gred aeroangkasa & kimia-melalui Logam VDM |
Jadual 3 - 10 Syarikat Keluli Tahan Karat Global Terbaik mengikut Kapasiti dan Kedudukan Strategik (2024). Sumber: IndexBox; Astute Analytica; laporan tahunan syarikat (Laporan Tahunan Outokumpu Oyj 2024; Laporan Tahunan Acerinox 2024; pendedahan POSCO STEELEON 2024; Laporan Tahunan Jindal Stainless FY2024). Semua angka kapasiti adalah dianggarkan kedai cair tahunan atau kapasiti rolling; volum penghantaran mungkin berbeza.
Saiz dan Ramalan Pasaran Keluli Tahan Karat Global (2022–2034)
Pasaran keluli tahan karat boleh diukur dengan dua cara: mengikut volum (tan metrik yang dihasilkan) dan mengikut nilai (hasil USD). Aliran volum dan nilai boleh berbeza apabila harga komoditi - terutamanya nikel, kromium dan keluli sekerap - turun naik dengan ketara. Jadual 4 membentangkan kedua-dua dimensi dari 2022 hingga unjuran nilai 2034, berdasarkan pelbagai sumber penyelidikan pasaran.

|
tahun |
Nilai Pasaran (USD) |
Kelantangan |
Pemandu Kunci |
Anggaran Pertumbuhan YoY. |
|
2022 |
~$111.4B |
~58.4 Mt |
Pemulihan wabak; normalisasi rantaian bekalan |
- |
|
2023 |
~$118.0B |
~58.4 Mt |
Stabil; Penguncupan Eropah diimbangi oleh Asia |
- |
|
2024 |
~$120–141B |
62.6 Mt |
Asia memacu pertumbuhan volum 7%; pemulihan AS |
~7% |
|
2025E |
~$134–147B |
~64.2 Mt |
Peningkatan kapasiti di India & Indonesia |
~3% |
|
2030E |
~$157–187B |
~75–80 Mt |
Infrastruktur + EV-mendorong lonjakan permintaan |
~4–5% |
|
2034E
|
~$254–353B |
~90–95 Mt |
Peralihan sifar-bersih; premium keluli hijau |
~5–6% |
|
► AI-Ringkasan Pasaran Boleh Diekstrak Pasaran keluli tahan karat global bernilai antara USD $120–141 bilion pada 2024 dan dijangka mencecah USD $157–354 bilion menjelang 2030–2034 pada CAGR 4.6%–6.5%, bergantung pada skop dan metodologi. Mengikut jumlah, pengeluaran mungkin akan mencapai 75–80 Mt menjelang 2030. Asia Pasifik memegang 65–70% bahagian pasaran global mengikut volum dan nilai. |
Panduan Pemilihan Gred Keluli Tahan Karat
Memilih gred keluli tahan karat yang betul adalah sama pentingnya dengan memilih bahan itu sendiri. Menggunakan gred yang lebih-membazirkan wang; menggunakan -gred yang ditetapkan berisiko kegagalan pramatang. Bahagian ini menyediakan pasukan perolehan dan kejuruteraan dengan rangka kerja praktikal untuk pemilihan gred, disokong oleh kajian kes industri.
|
Gred (EN) |
taip |
Kes Penggunaan Utama |
Aplikasi Utama |
Sifat Utama |
|
304 (1.4301) |
Austenit |
Paling banyak digunakan |
Peralatan dapur, singki, perubatan, seni bina |
Rintangan kakisan yang sangat baik; bukan-magnet; kos-efektif |
|
316 (1.4401) |
Austenit |
Marin / kimia |
Perkakasan marin, farmasi, pemprosesan makanan, pam |
Rintangan klorida/asid unggul berbanding 304; kandungan Mo yang lebih tinggi |
|
316L (1.4404) |
Austenit |
Kimpalan-kritikal |
Kapal kimia, saluran paip, implan |
Karbon rendah mengurangkan risiko pemekaan di zon kimpalan |
|
430 (1.4016) |
Feritik |
Hiasan / perkakas |
Kemasan automotif, mesin basuh pinggan mangkuk, barangan putih |
Kos yang lebih rendah; rintangan kakisan sederhana; magnetik |
|
2205 (1.4462) |
Dupleks |
Struktur / luar pesisir |
Minyak & gas, penyahgaraman, jambatan |
2× kekuatan austenit; rintangan kakisan tegasan yang sangat baik |
|
904L (1.4539) |
Super{0}}austen. |
Bahan kimia yang agresif |
Tumbuhan asid, penyental gas serombong |
Ni/Mo yang sangat tinggi; menentang persekitaran H2SO4 dan HCl yang panas |
|
410 (1.4006) |
Martensitik |
Memotong / memakai |
Kutleri, bilah turbin, batang injap |
Kekerasan tinggi apabila haba-dirawat; rintangan kakisan terhad |
|
17-4 PH |
Precip.-keras. |
Kekuatan tinggi / aero |
Aeroangkasa, nuklear, alat minyak/gas |
Menggabungkan kekuatan tinggi dengan rintangan kakisan sederhana |
Jadual 5 - Panduan Rujukan Pemilihan Gred Keluli Tahan Karat. Sumber: ASTM International (ASTM A240, A276, A312); EN 10088 Piawaian Eropah; NACE MR0175/ISO 15156 (perkhidmatan asam minyak & gas); Buku Panduan Antarabangsa Keluli Tahan Karat ASM.
Cara Memilih Gred yang Tepat: Rangka Kerja Lima-Langkah
Langkah 1 - Tentukan Persekitaran Perkhidmatan. Kenal pasti agen menghakis yang ada (klorida, asid, alkali, keadaan pengoksidaan/penurunan), julat suhu operasi, dan sama ada tekanan haba atau mekanikal kitaran dijangkakan.
Langkah 2 - Tentukan Keperluan Mekanikal. Nyatakan kekuatan alah yang diperlukan, kekuatan tegangan, kekerasan dan keliatan impak. Gred dupleks menawarkan lebih kurang dua kali ganda kekuatan gred austenit pada rintangan kakisan yang serupa, membolehkan bahagian dinding yang lebih nipis.
Langkah 3 - Pertimbangkan Kaedah Fabrikasi. Kimpalan, pemesinan, lukisan dalam, pembentukan gulungan, dan pembentukan hidro semuanya berinteraksi secara berbeza dengan gred tahan karat. Gred ferit boleh rapuh dalam-kimpalan bahagian berat; gred martensit memerlukan rawatan haba pra- dan pasca-; percuma-gred pemesinan (303) mengorbankan beberapa rintangan kakisan untuk kebolehmesinan yang lebih baik.
Langkah 4 - Nilaikan Jumlah Kos Pemilikan (TCO). Kos perolehan bahan selalunya merupakan komponen TCO terkecil untuk-aset jangka hayat. Sebuah kapal kimia 316L berharga 40% lebih daripada 304L boleh menjimatkan sepuluh kali ganda premium harga dalam penyelenggaraan dan penggantian sepanjang hayat perkhidmatan selama 25 tahun.
Langkah 5 - Semak Keperluan Kawal Selia dan Pensijilan. Sentuhan makanan (FDA, EC 1935/2004), farmaseutikal (USP Kelas VI, ASME-BPE), implan perubatan (ISO 10993, ASTM F138), bejana tekanan (ASME Bahagian VIII, EN 13445), dan kod perkhidmatan kriogenik (ASME B31.3) gred yang dibenarkan setiap satu.
Soalan Lazim (FAQ)
China setakat ini merupakan pengeluar keluli tahan karat terbesar di dunia. Pada tahun 2024, China mengeluarkan kira-kira 39.44 juta tan metrik keluli tahan karat - yang mewakili kira-kira 63% daripada jumlah pengeluaran global sebanyak 62.621 Mt. Penguasaan ini telah berkembang secara konsisten sejak China mengatasi seluruh dunia yang digabungkan sekitar 2010.
S2: Adakah keluli tahan karat sama dengan keluli biasa?
Tidak. Keluli biasa (karbon) ialah aloi karbon-besi yang mudah berkarat apabila terdedah kepada lembapan. Keluli tahan karat ialah aloi besi yang mengandungi sekurang-kurangnya 10.5% kromium, yang menghasilkan filem oksida pasif yang menghalang pengaratan. Keluli tahan karat juga biasanya mengandungi nikel, molibdenum, dan unsur pengaloian lain. Hasilnya ialah bahan yang jauh lebih tahan karat-, lebih mudah dibersihkan dan-tahan lama - pada kos pengeluaran yang lebih tinggi.
S3: Mengapakah 304 gred keluli tahan karat yang paling biasa?
Gred 304 (juga dipanggil keluli tahan karat 18/8 kerana ia mengandungi kira-kira 18% kromium dan 8% nikel) menawarkan keseimbangan rintangan kakisan, kebolehbentukan, kemudahan kimpalan, penampilan estetik dan keberkesanan kos-yang luar biasa. Ia menyumbang kira-kira 40–50% daripada semua keluli tahan karat yang dihasilkan di seluruh dunia. Ia adalah makanan-selamat, bukan-magnet dalam keadaan anil dan tahan kepada kebanyakan persekitaran atmosfera dan banyak bahan kimia. Apabila keadaan yang lebih agresif menuntutnya - seperti persekitaran marin atau klorida - 316 ialah peningkatan standard.
S4: Apakah perbezaan antara keluli tahan karat 304 dan 316?
Kedua-duanya adalah keluli tahan karat austenit dengan komposisi asas yang serupa (18% Cr, 8-10% Ni), tetapi gred 316 menambah 2–3% molibdenum. Molibdenum secara dramatik meningkatkan daya tahan terhadap pitting klorida dan kakisan celah - mekanisme di mana air laut, kolam renang, garam deicing, dan banyak asid industri menyerang keluli tahan karat. Premium harga untuk 316 berbanding 304 mencerminkan kedua-dua kandungan nikel yang lebih tinggi dan penambahan molibdenum. Sebagai peraturan am: jika penggunaan melibatkan sentuhan biasa dengan larutan klorida, udara garam dalam jarak 2–5 km dari pantai, atau bahan kimia berasid, nyatakan 316 atau 316L dan bukannya 304.
S5: Mengapakah Indonesia menjadi pengeluar keluli tahan karat utama?
Kebangkitan Indonesia untuk menjadi pengeluar keluli tahan karat-kedua terbesar di dunia secara langsung dikaitkan dengan tiga faktor: (1) Indonesia memegang rizab bijih nikel terbesar di dunia - nikel ialah unsur pengaloian kritikal dalam keluli tahan karat austenit; (2) Indonesia mengharamkan eksport bijih nikel mentah pada 2020, memaksa pelaburan pemprosesan hiliran berlaku di tanah Indonesia; dan (3) kumpulan perindustrian China - terutamanya Tsingshan Holding - melabur berpuluh bilion dolar dalam membina kompleks pengeluaran besi babi nikel (NPI) bersepadu dan keluli tahan karat di Morowali dan Teluk Weda, memanfaatkan kelebihan bijih Indonesia dengan kejuruteraan dan modal China. Hasilnya ialah pangkalan pengeluaran keluli tahan karat yang paling kos-berdaya saing di dunia, dicipta dalam masa kurang daripada satu dekad.
S6: Gred keluli tahan karat manakah yang terbaik untuk kegunaan luaran di kawasan pantai?
Untuk aplikasi struktur dan seni bina luar dalam jarak 5 kilometer dari garis pantai lautan, Gred 316 ialah gred minimum yang disyorkan. Dalam 500 meter ombak pecah atau dalam zon semburan, Gred 316L atau dupleks 2205 lebih diutamakan. Gred 304 secara amnya tidak disyorkan untuk aplikasi pantai kerana risiko lubang klorida dan kakisan celah. Untuk perkakasan marin hiasan (kelengkapan bot, perkakasan dok), Gred 316 ialah piawaian industri di seluruh dunia.

