Inconel 600 (UNS N06600) dan Inconel 601 (UNS N06601) ialah dua nikel-aloi kromium yang paling banyak dinyatakan untuk perkhidmatan pengoksidaan suhu-tinggi. Ia kerap dibandingkan kepala-ke-kepala apabila menentukan komponen relau,-lekapan rawatan haba, tiub berseri dan peralatan pemprosesan terma-. Kedua-duanya dihasilkan kepada ASTM B168 (plat/lembaran) dan B167 (paip/tiub), dan kedua-duanya muncul dalam ASME BPVC Bahagian II.

Pada permukaan, aloi ini kelihatan serupa. Gali lebih dalam, dan sempadan prestasi yang jelas muncul: kira-kira 900 darjah berterusan (850 darjah kitaran). Di bawah ambang itu, IN600 menunjukkan prestasi yang mengagumkan dan mungkin menawarkan penjimatan kos yang sedikit. Di atasnya, penambahan aluminium IN601 mencipta mekanisme pengoksidaan - dan unggul - yang berbeza secara asas yang mewajarkan pemilihan dalam hampir setiap-aplikasi relau suhu tinggi.
|
PENEMUAN UTAMA Inconel 601 ialah aloi pilihan untuk sebarang aplikasi relau yang beroperasi di atas 900 darjah, terutamanya di bawah kitaran haba. Skala Al2O3 (alumina) yang diperoleh daripada aluminiumnya adalah lebih stabil, lebih melekat dan sifat-penyembuhan sendiri - yang tidak dapat dipadankan oleh skala chromia (Cr2O3) Inconel 600 pada suhu yang melampau. Inconel 600 kekal sebagai pilihan yang tepat untuk perkhidmatan berterusan suhu rendah,{14}persekitaran yang mengandungi halogen, pemprosesan kimia kaustik dan tiub penjana wap nuklear. |
Apakah Aloi Ini?
Inconel 600 (UNS N06600)
Inconel 600ialah aloi nikel-kromium dengan kandungan nikel yang tinggi (minimum 72%) dan 14–17% kromium. Ia adalah antara aloi nikel yang paling awal dihasilkan secara komersial, sejak tahun 1930-an, dan merupakan salah satu aloi suhu tinggi-yang paling banyak digunakan di dunia. Rintangan kakisannya bergantung pada filem pasif kromium oksida (Cr2O3), yang terbentuk secara spontan melebihi ~400 darjah dan memberikan perlindungan daripada pengoksidaan, kebanyakan asid dan persekitaran beralkali.
Inconel 600 ialah pilihan tradisional untuk: lekapan rawatan haba-di bawah ~900 darjah , penyejat kaustik, tiub penjana wap nuklear (secara sejarah), tiub pemprosesan kimia dalam perkhidmatan yang mengandungi halogen-dan pelbagai perkakasan relau pada suhu sederhana.
Nombor UNS:N06600 | Nama Biasa:Inconel 600, Aloi 600, Nicrofer 7216, Chronin 600
Piawaian Utama:ASTM B168 (plat), B167 (paip), B166 (bar/wayar), B163 (tiub); ASME SB-168, SB-167, SB-163
Inconel 601 (UNS N06601)
Inconel 601ialah aloi aluminium-kromium-nikel, dibezakan daripada IN600 melalui dua pengubahsuaian utama: kromium dinaikkan kepada 21–25% (berbanding 14–17% dalam IN600), dan aluminium ditambah pada 1.0–1.7%. Penambahan aluminium yang kelihatan kecil ini adalah transformatif. Pada suhu di atas lebih kurang 800–900 darjah , aluminium meresap secara terpilih ke permukaan aloi dan membentuk lapisan aluminium oksida (Al2O3) yang padat dan melekat, yang jauh lebih stabil dan teguh dari segi termodinamik daripada chromia pada suhu yang melampau.
Inconel 601 ialah pilihan pilihan untuk: tiub sinaran relau, komponen relau penyepuhlindapan berterusan dan kelompok melebihi 900 darjah , lekapan pematerian, bahan buangan-haba-pemanas lampau pemulihan dan sebarang peralatan pemprosesan terma tertakluk kepada kitaran haba yang agresif.
Nombor UNS:N06601 | Nama Biasa:Inconel 601, Aloi 601, Nicrofer 6023 H, Chronin 601
Piawaian Utama:ASTM B168 (plat), B167 (paip), B166 (bar/wayar); AMS 5715 (lembaran/jalur/plat aeroangkasa); ASME SB-168, SB-167
Komposisi Kimia
Jadual di bawah menunjukkan julat gubahan ASTM-yang ditetapkan. Memahami perbezaan ini adalah asas untuk memahami semua perbezaan prestasi antara aloi.
|
unsur |
IN600 Min (%) |
IN600 Maks (%) |
IN601 Min (%) |
IN601 Maks (%) |
Peranan Fungsional |
|
Nikel (Ni) |
72.0 min |
- |
58.0 min |
63.0 maks |
Asas kakisan, kestabilan |
|
Chromium (Cr) |
14.0 |
17.0 |
21.0 |
25.0 |
Bekas skala oksida |
|
Besi (Fe) |
6.0 |
10.0 |
Baki |
Baki |
Pengurangan kos, struktur |
|
Aluminium (Al) |
- |
- |
1.0 |
1.7 |
Skala Al2O3, elemen utama IN601 |
|
Karbon (C) |
- |
0.15 maks |
- |
0.10 maks |
Kerpasan karbida |
|
Mangan (Mn) |
- |
1.0 maks |
- |
1.0 maks |
Penyahoksida |
|
Silikon (Si) |
- |
0.50 maks |
- |
0.50 maks |
Rintangan pengoksidaan |
|
Sulfur (S) |
- |
0.015 maks |
- |
0.015 maks |
Kemuluran-panas (minimumkan) |
|
Kuprum (Cu) |
- |
0.50 maks |
- |
- |
Kekotoran kecil |
Prestasi Pengoksidaan Suhu Tinggi-
Rintangan pengoksidaan ialah kriteria prestasi utama untuk pemilihan aloi relau. Jadual di bawah membandingkan gelagat merentas julat suhu perkhidmatan penuh yang berkaitan dengan relau industri dan peralatan pemprosesan haba.

|
Julat Suhu |
Prestasi IN600 |
Prestasi IN601 |
Kaedah Ujian |
Pemerhatian Utama |
|
Sehingga 600 darjah |
Cemerlang |
Cemerlang |
Kitaran ASTM B168 |
Kedua-dua aloi pelindung sepenuhnya; penskalaan minimum |
|
600 darjah - 900 darjah |
Sangat Baik |
Cemerlang |
ASTM B168 berterusan |
Bentuk skala IN601 Al2O3, IN600 Cr2O3 dominan |
|
900 darjah - 1100 darjah |
Baik (Cr2O3, risiko spalling) |
Cemerlang (Al2O3 stabil) |
ASTM B168 / ISO 21608 |
IN601 sangat unggul; Penskalaan IN600 meningkat |
|
1100 darjah - 1200 darjah |
Terhad (kebarangkalian spalling) |
Sangat Baik (Al2O3 berterusan) |
Ujian ijazah ASTM B168 1200. |
IN601 diutamakan; IN600 tidak disyorkan melebihi 1100 darjah |
|
Di atas 1200 darjah |
Tidak disyorkan |
Boleh diterima (pendedahan singkat) |
Buku Panduan ASM Vol. 13A |
Pertimbangkan aloi dengan penambahan Al/RE yang lebih tinggi |
|
Pemanasan/Penyejukan Kitaran |
Sederhana (skala berskala) |
Unggul (lekatan Al2O3) |
Kitaran haba ASTM G54 |
Skala IN601 Al2O3 melekat lebih baik di bawah kitaran haba |
Memahami Mekanisme Skala Oksida
Fikirkan skala oksida sebagai kulit pelindung pada aloi. Chromia (Cr2O3) adalah seperti kulit biasa - agak keras tetapi mudah retak dan mengelupas apabila mengalami lenturan berulang (kitaran haba). Alumina (Al2O3) lebih seperti tisu parut - lebih tebal, lebih padat, kurang fleksibel dalam beberapa aspek, tetapi jauh lebih tahan untuk mengelupas dari permukaan yang dilindunginya.
Setiap kali relau dipanaskan dan disejukkan, aloi dan skalanya mengembang dan mengecut pada kadar yang sedikit berbeza. Tegasan berulang inilah yang menyebabkan regangan skala - skala retak dan mengelupas, mendedahkan aloi segar kepada pengoksidaan. Skala alumina IN601 diikat dengan lebih baik pada substrat aloi (sebahagiannya disebabkan oleh-sublapisan-kaya aluminium yang bertindak sebagai penghalang resapan) dan oleh itu bertahan lebih banyak kitaran haba sebelum gagal.
Perbandingan Sifat Mekanikal
Walaupun rintangan pengoksidaan mendorong keputusan pemilihan untuk kebanyakan aplikasi relau, integriti mekanikal pada suhu operasi adalah sama kritikal - terutamanya untuk komponen struktur seperti bakul, dulang, lekapan dan tiub berseri.
|
Harta benda |
Inconel 600 |
Inconel 601 |
Spesifikasi / Sumber |
|
Kekuatan Tegangan (min) |
550 MPa (80 ksi) |
600 MPa (87 ksi) |
ASTM B168 / B167 |
|
Kekuatan Hasil 0.2% (min) |
240 MPa (35 ksi) |
275 MPa (40 ksi) |
ASTM B168 / B167 |
|
Pemanjangan (min) |
30% |
30% |
ASTM B168 / B167 |
|
Kekerasan (Brinell, tipikal) |
~120–170 HB |
~130–185 HB |
ASTM E10 |
|
Ketumpatan |
8.47 g/cm3 |
8.06 g/cm3 |
Helaian data pengilang |
|
Julat Lebur |
1354–1413 darjah |
1301–1363 darjah |
Pangkalan Data Aloi ASM |
|
Modulus Keanjalan (20 darjah ) |
207 GPa |
207 GPa |
ASTM E111 |
|
Pengembangan Terma (20–1000 darjah ) |
15.1 µm/m· darjah (purata) |
15.2 µm/m· darjah (purata) |
Lembaran data Logam Khas |
|
Suhu Perkhidmatan Berterusan Maks |
~1100 darjah |
~1200 darjah |
ASME BPVC Sek. VIII / SB-168 |
|
Suhu Perkhidmatan Kitaran Maks |
~1000 darjah |
~1150 darjah |
Logam Khas; ASTM B168 |
Kekuatan pada Suhu
Pada suhu bilik, IN601 mempunyai kekuatan tegangan dan hasil minimum yang lebih tinggi sedikit daripada IN600 - kelebihan niobium-kerpasan bebas dan pengukuhan pepejal kromium-. Lebih penting ialah tingkah laku pada suhu operasi.
Kedua-dua aloi mempamerkan pengurangan kekuatan apabila suhu meningkat, itulah sebabnya peraturan reka bentuk ASME menentukan suhu-tegasan yang dibenarkan terdedah. Walau bagaimanapun, IN601 mengekalkan rintangan rayapan yang lebih baik secara proporsional melebihi 900 darjah , menjadikannya pilihan yang betul untuk memuatkan-komponen relau galas pada suhu tinggi.
|
PERATURAN SUHU PERKHIDMATAN Untuk perkhidmatan relau berterusan: Gunakan IN600 sehingga 900 darjah . Tukar kepada IN601 untuk 900 darjah –1200 darjah . Di atas 1200 darjah, pertimbangkan Haynes 214, Alloy 602CA, atau alternatif seramik. Untuk perkhidmatan kitaran (relau kelompok, relau periuk garam), turunkan-suhu silang perkhidmatan berterusan sebanyak lebih kurang 50 darjah - bermakna IN601 menjadi pilihan melebihi kitaran ~850 darjah. |
Rintangan Kakisan dalam Persekitaran Kimia
Aloi relau bukan sahaja menghadapi pengoksidaan kering. Banyak relau industri mendedahkan aloi kepada gas pembakaran, atmosfera proses (karburisasi, nitriding, sulfidizing), dan aliran pemprosesan kimia. Jadual di bawah membandingkan rintangan kakisan merentas persekitaran yang paling berkaitan dengan perkhidmatan relau.

|
Persekitaran / Media |
Penilaian IN600 |
Penilaian IN601 |
Standard Ujian |
Nota |
|
Suasana pengoksidaan kering |
Sangat Baik |
Cemerlang |
ASTM B168 |
Skala IN601 Al2O3 lebih tinggi melebihi 900 darjah |
|
Suasana bersulfida |
Sederhana |
Sederhana |
Buku Panduan ASM 13A |
Kedua-duanya terdedah; IN600 lebih tahan sedikit |
|
Suasana pengkarbonan |
bagus |
Sangat Baik |
ASTM A297 |
IN601 lebih tinggi Cr + Al menahan kemasukan karbon dengan lebih baik |
|
Suasana nitriding |
bagus |
bagus |
ASTM A297 |
Kedua-duanya sesuai; kelebihan Cr kecil untuk IN601 |
|
Gas halogen (Cl2, F2) |
Baik (suhu rendah) |
Sederhana |
ASTM G31 |
IN600 lebih baik untuk perkhidmatan halogen; elakkan IN601 dalam HF |
|
Alkali cair (NaOH) |
Cemerlang |
Sangat Baik |
ASTM G31 |
IN600 pilihan tradisional untuk penyejat kaustik |
|
High-temp steam (>500 darjah) |
Cemerlang |
Cemerlang |
ASTM B168 |
Kedua-duanya berprestasi baik; IN601 disukai melebihi 900 darjah |
|
Garam cair |
bagus |
bagus |
Buku Panduan ASM 13B |
Prestasi sangat bergantung pada kimia garam |
|
Asid pengoksidaan (HNO3) |
Sederhana |
Sederhana |
ASTM G31 |
Kedua-dua aloi tidak diutamakan untuk asid pengoksidaan yang kuat |
|
Asid penurun (HCl, H2SO4) |
miskin |
miskin |
ASTM G31 |
Tiada aloi yang sesuai; gunakan C-276 atau serupa |
Pengecualian Penting: Persekitaran Halogen
Satu kawasan di mana IN600 mengatasi prestasi IN601 ialah dalam halogen-yang mengandungi atmosfera (klorin, fluorin, asid hidrobromik). Kandungan aluminium yang lebih tinggi dalam IN601 boleh membentuk halida aluminium yang tidak menentu pada suhu tinggi, yang mengganggu skala pelindung dan mempercepatkan serangan. Untuk peralatan pemprosesan kimia yang terdedah kepada gas halogen - terutamanya hidrogen fluorida (HF) atau klorin melebihi 500 darjah - IN600 ialah spesifikasi yang betul. IN601 tidak disyorkan dalam persekitaran ini.
Persekitaran Kaustik: IN600 Kekal Piawaian
Inconel 600 was originally developed partly for its resistance to stress corrosion cracking (SCC) in hot caustic (sodium hydroxide, NaOH) solutions - a failure mode that destroyed 18-8 stainless steels in early chemical plants. Its high nickel content (>72%) pada asasnya menghapuskan kerentanan Cl-SCC dan OH-SCC yang dilihat dalam keluli tahan karat austenit. Sifat ini kekal sebagai aplikasi bukan terma IN600 yang paling penting{-dan merupakan sebab ia terus dinyatakan untuk penyejat kaustik, saluran penjerukan alkali dan peralatan proses kimia yang berkaitan.
Berbasikal Terma dan Prestasi Keletihan
Relau industri jarang dikendalikan pada suhu malar yang sempurna. Penyepuhlindapan kelompok, rawatan haba, pematerian-atmosfera terkawal dan proses serupa semuanya melibatkan kitaran pemanasan dan penyejukan berulang. Kitaran terma mengenakan tegasan mekanikal pada komponen aloi melalui pengembangan haba pembezaan, ketidakpadanan skala oksida dan perubahan struktur mikro. Jadual di bawah membandingkan kedua-dua aloi merentas kitaran haba dan atribut prestasi-keletihan.
|
Atribut Prestasi |
Inconel 600 |
Inconel 601 |
Ujian / Standard |
keputusan |
|
Lekatan skala oksida (statik) |
Baik (Cr2O3) |
Cemerlang (Al2O3) |
ASTM B168 isoterma |
IN601 unggul |
|
Lekatan skala oksida (kitaran) |
Sederhana (spalling) |
Sangat Baik (spalling rendah) |
kejutan haba ASTM G54 |
IN601 unggul |
|
Rintangan keletihan terma |
bagus |
Sangat Baik |
Ujian ASTM E606 LCF |
IN601 advantage at >900 darjah |
|
Rintangan rayapan (900 darjah) |
Sederhana |
bagus |
ASTM E139 |
IN601 lebih baik pada suhu tinggi |
|
Kejutan haba (pelindapkejutan pantas) |
bagus |
bagus |
ASTM G54 |
Kedua-duanya serupa; Tepi IN601 dengan Al2O3 |
|
Skala semula-penyembuhan selepas kerosakan |
Sederhana |
Cemerlang |
Buku Panduan ASM Vol. 13A |
IN601 Al2O3 sendiri-sembuh dengan cepat |
|
Risiko kerapuhan (berkhidmat lama) |
Rendah (di bawah 600 darjah) |
Rendah-Sederhana (sigma/umur) |
ASTM A262 Amalan A |
Kedua-duanya boleh diurus dengan rawatan haba yang betul |
Perbandingan Kos
Kos sentiasa menjadi faktor dalam pemilihan aloi. Jadual di bawah menunjukkan perbandingan kos berbilang-, termasuk harga bahan mentah, faktor fabrikasi dan ekonomi kitaran hayat.
|
Faktor Kos |
Inconel 600 |
Inconel 601 |
304/316L SS (rujuk.) |
Nota |
|
Bahan Mentah (USD/kg, pinggan) |
$25–35 |
$28–40 |
$6–9 / $7–11 |
2024 harga pengedar; tertakluk kepada Ni LME |
|
Indeks Bahan Relatif |
~0.85–0.95x |
1.00x |
~0.22–0.30x |
Dinormalkan kepada IN601 |
|
Kebolehmesinan (kemudahan relatif) |
bagus |
bagus |
Cemerlang |
Kedua-dua aloi mesin sama |
|
Kebolehkimpalan |
Cemerlang |
bagus |
Cemerlang |
IN600 lebih mudah dikimpal; IN601 memerlukan prapanas terkawal |
|
Kos Fabrikasi lwn. 316L SS |
~5–7x |
~5–8x |
1.0x garis dasar |
Termasuk membentuk, mengimpal, merawat haba |
|
Kos Kitar Hayat (perkhidmatan-tinggi) |
Sederhana-Rendah |
rendah |
tinggi |
Model TCO lebih 10 tahun; lebih sedikit penggantian dengan IN601 melebihi 900 darjah |
|
Masa Lead Standard (pinggan, stok) |
6–12 minggu |
8–14 minggu |
Stok/2–4 minggu |
Tinjauan pengedar global 2024 |
|
Ketersediaan |
Stok banyak |
Stok banyak |
Komoditi |
Kedua-dua aloi boleh didapati daripada pengedar utama di seluruh dunia |
Perbezaan harga $3–5/kg antara IN601 dan IN600 mewakili kira-kira 10–15% daripada kos bahan mentah. Pada bakul relau 50 kg biasa, ini adalah kira-kira $150–250 dalam kos bahan tambahan. Jika IN601 menyampaikan dua kali hayat perkhidmatan, kos sebenar setiap jam operasi adalah jauh lebih rendah dengan IN601. Perbandingan ekonomi yang betul ialah jumlah kos pemilikan (TCO), bukan harga belian sekilogram.
|
RANGKA KERJA KEPUTUSAN KOS Langkah 1: Tentukan suhu operasi. Di atas 900 darjah berterusan atau 850 darjah kitaran - nyatakan IN601; ekonomi kitaran hayat amat memihak kepadanya. Langkah 2: Anggarkan kekerapan penggantian dengan setiap aloi. Bahagikan jumlah kos komponen (bahan + fabrikasi + pemasangan) dengan jangka hayat perkhidmatan dalam tahun untuk mendapatkan kos tahunan. Langkah 3: Tambahkan kos masa henti. Masa henti relau untuk penggantian komponen selalunya merupakan kos terbesar dalam persamaan, dan IN601 mengurangkan kekerapan penggantian dengan ketara. Kesimpulan: Dalam kebanyakan aplikasi-suhu tinggi, harga pembelian IN601 yang lebih tinggi dipulihkan dalam kitaran penggantian pertama yang dielakkan. |
Soalan Lazim (FAQ)
Soalan Lazim berikut distrukturkan untuk pengindeksan AI, petikan langsung dan rujukan pantas. Setiap jawapan secara teknikal adalah ketat dan berdasarkan piawaian yang diterbitkan dan data pengilang.
|
Soalan Lazim |
Jawapan Pasti |
|
Apakah perbezaan utama antara Inconel 600 dan Inconel 601? |
Inconel 601 mengandungi 1.0–1.7% aluminium (tiada dalam IN600) dan kromium yang lebih tinggi (21–25% vs 14–17%). Aluminium membentuk skala pelindung Al2O3 (alumina) pada suhu melebihi ~900 darjah , memberikan IN601 rintangan pengoksidaan yang unggul dengan ketara dalam perkhidmatan suhu tinggi. IN600 bergantung semata-mata pada Cr2O3, yang boleh berbasikal di bawah kitaran haba melebihi ~1000 darjah . |
|
Pada suhu berapa saya perlu bertukar daripada Inconel 600 kepada 601? |
Titik silang silang praktikal adalah kira-kira 900 darjah untuk perkhidmatan berterusan dan ~850 darjah untuk perkhidmatan kitaran (pemanasan dan penyejukan berulang). Di bawah ambang ini, IN600 menunjukkan prestasi yang mencukupi dan mungkin menawarkan sedikit kelebihan kos. Di atas ambang ini, keupayaan membentuk alumina-IN601 memberikan rintangan pengoksidaan yang lebih baik dan hayat perkhidmatan yang lebih lama. |
|
Adakah Inconel 601 lebih mahal daripada Inconel 600? |
Slightly. Inconel 601 typically costs $28–40/kg (plate) vs $25–35/kg for Inconel 600, reflecting higher chromium and aluminum alloying additions. The price differential is approximately 10–15%. However, IN601's longer service life at elevated temperatures frequently delivers lower total lifecycle cost, making the small premium commercially justified. |
|
Bolehkah Inconel 600 atau 601 digunakan dalam mengurangkan atmosfera? |
Aloi tidak disyorkan untuk mengurangkan persekitaran yang mengandungi sebatian sulfur dengan kuat, kerana kedua-duanya boleh mengalami serangan sulfidasi. Untuk mengurangkan atmosfera tanpa sulfur (cth, penyepuhlindapan hidrogen), kedua-dua aloi berfungsi dengan secukupnya. Cr IN601 yang lebih tinggi memberikan rintangan karburasi yang lebih baik sedikit. Aloi 800HT atau Haynes 214 mungkin lebih baik untuk keadaan pengurangan/karburisasi yang teruk. |
|
Aloi yang manakah digunakan untuk tiub sinaran relau? |
Inconel 601 (ASTM B167, UNS N06601) is the most commonly specified alloy for industrial furnace radiant tubes operating at 900–1100℃. Its alumina-forming scale provides sustained oxidation resistance and minimizes scale accumulation inside tubes that could restrict gas flow. Haynes 230 and Alloy 800HT are alternative specifications for the most demanding applications. |
|
Apakah piawaian ASTM yang digunakan untuk aloi ini? |
Inconel 600: ASTM B168 (plat/lembaran/jalur), ASTM B167 (paip/tiub), ASTM B166 (bar/rod/wayar), ASTM B163 (tiub pemeluwap/penukar haba). Inconel 601: ASTM B168 (plat/helai/jalur), ASTM B167 (paip/tiub), ASTM B166 (bar/rod/wayar), AMS 5715 (helai/jalur/plat untuk aeroangkasa). Kedua-duanya disenaraikan dalam ASME BPVC Bahagian II Bahagian B sebagai SB-168 dan SB-167. |
