|
Hastelloy C22(UNS N06022) ialah pilihan yang lebih kuat untuk asid pengoksidaan dan asid pengoksidaan-campuran klorida - asid nitrik, ferik klorida, kuprik klorida, klorin basah dan klorin dioksida - kerana kandungan kromiumnya yang lebih tinggi (20–22.5% vs. Cs tahan lasak dalam. 14.5) filem oksida di bawah serangan pengoksidaan.
Hastelloy C276(UNS N10276) kekal sebagai penanda aras industri selama 50-tahun untuk mengurangkan asid dengan kuat, terutamanya asid hidroklorik dan mengurangkan asid sulfurik, di mana kandungan molibdenum{3}}tambah-yang lebih tinggi melindungi aloi apabila filem pasif tidak stabil. Untuk aliran proses yang berayun antara keadaan pengoksidaan dan pengurangan - mod kegagalan dunia-sebenar yang paling biasa - C22 secara amnya adalah lalai yang lebih selamat, manakala C276 kekal sebagai pilihan paling kos efektif untuk mengurangkan perkhidmatan secara konsisten. |

Hastelloy C276 dan Hastelloy C22 ialah dua ahli keluarga aloi nikel-kromium-molibdenum (Ni-Cr-Mo) yang paling banyak ditentukan dan mereka sering keliru antara satu sama lain kerana mereka berkongsi keturunan yang sama, sifat mekanikal yang serupa dan spesifikasi ASTM yang bertindih. Dalam amalan, kedua-dua aloi telah direka bentuk untuk menyelesaikan masalah kakisan yang berbeza, dan memilih yang salah untuk persekitaran asid tertentu boleh mengurangkan hayat perkhidmatan daripada beberapa dekad kepada bulan.
Panduan ini membandingkan Hastelloy C276 (UNS N10276) dan Hastelloy C22 (UNS N06022) merentas komposisi, mengoksidakan-prestasi asid, mengurangkan-prestasi asid, rintangan kakisan setempat, sifat mekanikal dan piawaian yang mengawal, kemudian ditutup dengan senarai semak pilihan dan FAQ pasukan kejuruteraan yang boleh diperolehi dengan yakin.
Apakah Perbezaan Kimia yang Memisahkan Hastelloy C276 dan C22?
Hastelloy C22 telah dibangunkan sebagai evolusi langsung C276, memperdagangkan sebahagian daripada tungsten dan besi C276 untuk tambahan kromium dan molibdenum - pengimbangan semula yang menutup satu kelemahan ketara C276: prestasi dalam asid pengoksidaan kuat.
Kedua-dua aloi berkongsi tulang belakang nikel-kromium-molibdenum yang sama dan ditadbir oleh keluarga spesifikasi ASTM/ASME yang sama (B574, B575, B564, B619, B622, B626, B366), tetapi falsafah pengaloian mereka berbeza dengan cara yang disengajakan dari chromium: C22 secara sengaja. 16% hingga setinggi 22.5% dan memangkas kandungan tungsten dan besi dengan sewajarnya. Anjakan tunggal itu ialah punca setiap perbezaan prestasi yang dibincangkan dalam artikel ini.
|
unsur |
Hastelloy C276 (UNS N10276) |
Hastelloy C22 (UNS N06022) |
Peranan Metalurgi |
|
Nikel (Ni) |
Baki (≈ 57%) |
Baki (≈ 56%) |
Matriks Austenit; menentang klorida SCC |
|
Chromium (Cr) |
14.5 – 16.5% |
20.0 – 22.5% |
Membentuk filem oksida pasif; mengawal rintangan asid-pengoksidaan |
|
Molibdenum (Mo) |
15.0 – 17.0% |
12.5 – 14.5% |
Menstabilkan filem pasif dalam media penurun/klorida |
|
Tungsten (W) |
3.0 – 4.5% |
2.5 – 3.5% |
Mengukuhkan peranan Mo dalam mengurangkan-kerintangan asid dan pitting |
|
Besi (Fe) |
4.0 – 7.0% |
2.0 – 6.0% |
Pengisi ekonomi; dikekalkan rendah untuk mengekalkan rintangan kakisan |
|
Kobalt (Co) |
2.5% maks |
2.5% maks |
kebetulan; dikawal untuk perkhidmatan nuklear/radiologi |
|
Karbon (C) |
0.01% maks |
0.015% maks |
Dikekalkan ultra-rendah untuk menghalang-pemekaan sempadan karbida |
|
Mo + W (digabungkan) |
≈ 18.0 – 21.5% |
≈ 15.0 – 18.0% |
Kandungan "pemandu" pengurangan gabungan-asid |
Sumber: Had komposisi nominal ASTM B575 / ASME SB575 untuk UNS N10276 dan UNS N06022, seperti yang dijadualkan oleh Corrosion Materials Inc. dan berbilang helaian data kilang rujukan-ASTM.
Mengapa Hastelloy C22 Mengatasi C276 dalam Asid Pengoksidaan?
C22 menang dalam asid pengoksidaan kerana kromium - bukan molibdenum - ialah unsur yang membina dan mengekalkan filem pasif kromium-oksida nipis yang diperlukan oleh spesies pengoksidaan untuk kekal melindungi dan bukannya agresif.

Dalam asid pengoksidaan seperti asid nitrik, asid itu sendiri membekalkan kuasa pengoksidaan yang mengekalkan filem-oksida kromium utuh; kandungan kromium yang lebih tinggi hanya memberikan aloi lebih banyak bahan mentah untuk membina dan membaiki filem itu. Kandungan kromium C276 berada di bawah C22 dengan kira-kira enam mata peratusan, yang cukup untuk meninggalkannya dengan jelas dikelaskan dalam kimia pengoksidaan kuat, walaupun kedua-dua aloi pada asalnya direka bentuk mengikut strategi dipacu molibdenum-yang sama untuk mengurangkan asid.
|
Persekitaran Pengoksidaan |
Tingkah Laku Hastelloy C276 |
Tingkah Laku Hastelloy C22 |
|
Asid nitrik (cairkan - pekat, ambien - mendidih) |
Boleh diterima pada kepekatan/suhu rendah; bukan pilihan pertama untuk perkhidmatan nitrik yang kuat atau panas |
Gred pilihan; Cr yang lebih tinggi mengekalkan kepasifan merentasi julat kepekatan/suhu yang lebih luas |
|
Ferric chloride / cupric chloride (garam klorida pengoksida, ASTM G48) |
Rintangan yang baik; rekod prestasi yang panjang dan{0}}didokumenkan dengan baik |
Kelakuan pitting kritikal yang sama atau lebih baik disebabkan Cr + Mo + W yang lebih tinggi |
|
Gas klorin basah / hipoklorit / klorin dioksida |
Salah satu daripada beberapa aloi yang tahan terhadap kelas media ini sama sekali |
Juga tahan; kerap dinyatakan bersama C276 dalam perkhidmatan loji peluntur |
|
Campuran asid pengoksidaan-aliran klorida (cth, minuman keras penjerukan) |
Boleh digunakan tetapi dengan margin yang dikurangkan apabila kandungan klorida/pengoksida meningkat |
Margin kestabilan yang lebih luas; diutamakan apabila kekuatan pengoksida berubah atau tidak diketahui |
Sumber: Corrosion-perbandingan gelagat yang disusun daripada data teknikal aloi Haynes/Hastelloy (helaian data Aloi C276 dan Alloy 22), NeoNickel, MWalloys dan panduan teknikal Western Forge & Flange tentang pemilihan aloi Ni-Cr-Mo.
Mengapa Hastelloy C276 Kekal sebagai Penanda Aras dalam Mengurangkan Asid?
C276 kekal sebagai aloi rujukan piawai untuk mengurangkan asid - di atas semua asid hidroklorik - kerana kandungan molibdenum gabungannya yang lebih tinggi-tambah-tungsten melindungi permukaan logam selepas filem pasif telah rosak, iaitu apa yang berlaku dalam asid pengurangan kuat.
Asid penurun seperti asid hidroklorik tidak membekalkan kuasa pengoksidaan yang diperlukan untuk mengekalkan filem-oksida kromium, jadi kromium menyumbang sedikit dalam rejim ini. Rintangan kakisan sebaliknya bergantung kepada molibdenum dan tungsten, yang menentang pembubaran aktif permukaan logam kosong. Oleh kerana C276 dirumus dengan kandungan Mo+W tertinggi bagi mana-mana aloi dalam keluarga C-, ia telah mengumpulkan lebih daripada lima puluh tahun data medan dalam asid hidroklorik, mengurangkan asid sulfurik dan perkhidmatan asid fosforik, dan selalunya merupakan pilihan yang lebih menjimatkan apabila kimia proses berkurangan secara konsisten.
|
Mengurangkan Persekitaran |
Tingkah Laku Hastelloy C276 |
Tingkah Laku Hastelloy C22 |
|
Asid hidroklorik (semua kepekatan, ambien – suhu tinggi) |
Penanda aras industri; aloi rujukan lalai untuk perkhidmatan HCl |
Baik, tetapi umumnya dianggap sebagai sedikit di belakang C276 pada keadaan HCl yang paling teruk |
|
Asid sulfurik, cair/mengurangkan (Kurang daripada atau sama dengan ~10% mendidih) |
Didokumentasikan dengan baik: mengikut urutan 0.1–0.2 mm/thn dalam mendidih 10% H₂SO₄ |
Prestasi setanding dalam julat cair yang sama |
|
Asid sulfurik, kepekatan sederhana (~50%, 65–80 darjah ) |
Kira-kira 0.5–0.7 mm/th; boleh digunakan dengan margin |
Susunan magnitud yang serupa; pilihan aloi di sini sering didorong oleh bahan cemar dan bukannya kekuatan asid sahaja |
|
Asid format, asid asetik, asid oksalik (asid penurun organik ringan) |
Hebat - pada asasnya boleh ditukar ganti dengan C22 |
Hebat - pada asasnya boleh ditukar ganti dengan C276 |
|
Asid fosforik, tercemar dengan klorida/fluorida |
-Penggunaan lama dalam perkhidmatan asid fosforik gred baja-. |
Juga sesuai; pilih pada kandungan klorida/pengoksida aliran tertentu |
Sumber: Mengurangkan-julat kadar kakisan asid yang disusun daripada data teknikal Haynes International Alloy C276 dan panduan keserasian kimia Globo Alloy Hastelloy C276-; tingkah laku asid-asid dan fosforik-organik dikukuhkan merentas beberapa helaian data teknikal kilang.
Bagaimanakah Kedua-dua Aloi Berbanding dalam Persekitaran-Asid dan Berubah-ubah?
C22 ialah lalai yang lebih selamat dalam perkhidmatan-asid dan turun naik-kimia kerana kandungan kromiumnya yang lebih tinggi meluaskan marginnya pada bahagian pengoksidaan tanpa mengorbankan prestasi secara material pada bahagian pengurangan.

Kebanyakan-kegagalan kakisan dunia sebenar tidak berlaku dalam persekitaran asid tunggal-buku teks; ia berlaku dalam aliran asid campuran, keadaan kecewa atau proses di mana kepekatan pengoksida hanyut dari semasa ke semasa - arak penyahsulfurisasi gas serombong (FGD), pulpa-turasan pelunturan dan mandi penjerukan adalah contoh biasa. Dalam perkhidmatan ini, risiko praktikal ialah aliran yang diandaikan berkurangan seketika bertukar pengoksidaan (atau sebaliknya) semasa gangguan, dan aloi memerlukan margin kestabilan pada kedua-dua belah pihak. Kimia C22 yang seimbang tetapi kromium-memberinya -margin dua sisi, itulah sebabnya ia sering dinyatakan untuk dalaman penyerap FGD dan persekitaran berbilang-asid lain walaupun C276 akan mencukupi - dan lebih murah - untuk keadaan kimia tetap-
Ilustrasi-yang terkenal ialah penyelesaian ujian "Green Death" (campuran sulfurik, hidroklorik, ferik dan kuprik klorida yang digunakan untuk mensimulasikan keadaan penyental FGD yang paling agresif): kedua-dua aloi menahannya jauh lebih baik daripada keluli tahan karat austenit seperti Jenis 316, tetapi kandungan kromium dan kestabilan C22 yang lebih tinggi secara amnya memberikan kandungan kromium dan kestabilan yang lebih tinggi di dalam tingkap. minuman keras scrubber tidak dapat diramalkan.
Aloi Mana yang Menawarkan Rintangan Kakisan Pitting dan Celah Lebih Baik?
Hastelloy C22 secara amnya memberikan rintangan yang sama atau lebih baik terhadap kakisan pitting dan celah dalam persekitaran pengoksidaan klorida, didorong oleh kandungan kromium, molibdenum dan tungsten gabungannya yang lebih tinggi.
Kakisan setempat - serangan pitting dan celah - dinilai dengan ujian seperti ASTM G48 (perendaman ferik klorida) dan sangat dipengaruhi oleh tahap gabungan kromium, molibdenum dan tungsten, unsur yang sama yang menguasai rintangan asid-pengoksidaan am. Oleh kerana C22 membawa lebih banyak daripada ketiga-tiga berbanding C276, ia biasanya merekodkan suhu pitting kritikal (CPT) dan suhu celah kritikal (CCT) yang sama atau lebih tinggi dalam ferik klorida dan klorida agresif lain-media pengoksidaan. Kedua-dua aloi, walau bagaimanapun, dengan selesa mengatasi prestasi keluli tahan karat austenit dan super-berali tinggi (316L, 904L, 254SMO) dalam ujian ini, dan kedua-duanya dianggap pada asasnya kebal terhadap keretakan kakisan tegasan klorida kerana kandungan nikelnya yang tinggi.
Adakah Sifat Mekanikal atau Kebolehkimpalan Berbeza Secara Bermakna?
Tiada - kedua-dua aloi itu hampir-sama dalam kekuatan, kekerasan dan kebolehkimpalan; keseluruhan keputusan pemilihan bergantung kepada kimia kakisan, bukan prestasi mekanikal.

Kedua-dua aloi dibekalkan dan memenuhi syarat dalam-keadaan penyepuhlindapan dan merupakan aloi fasa tunggal-austentik sepenuhnya dengan sifat mekanikal minimum yang boleh ditukar ganti bagi setiap ASTM B575/ASME SB575. Kedua-duanya menentang pembentukan butiran-karbida sempadan dan mendakan antara logam dalam haba kimpalan-zon terjejas dengan cukup baik untuk digunakan dalam-keadaan dikimpal tanpa pasca-rawatan haba kimpalan (PWHT) dalam kebanyakan perkhidmatan - kelebihan fabrikasi utama berbanding setiap aloi lulus Ni{1}}Crnea{1} yang lebih lama.
|
Harta benda |
Hastelloy C276 |
Hastelloy C22 |
|
Min. kekuatan tegangan (anil) |
≈ 100 ksi (690 MPa) |
≈ 100 ksi (690 MPa) |
|
Min. kekuatan hasil (0.2% offset, anil) |
≈ 41–45 ksi (283–310 MPa) |
≈ 45 ksi (310 MPa) |
|
Min. pemanjangan |
40% |
45% |
|
Kekerasan biasa (anil) |
Kurang daripada atau sama dengan 100 HRB |
Kurang daripada atau sama dengan 100 HRB |
|
Sebagai-rintangan kakisan HAZ yang dikimpal |
Cemerlang; PWHT secara amnya tidak diperlukan |
Cemerlang; PWHT secara amnya tidak diperlukan |
|
Logam pengisi AWS |
ERNiCrMo-4 / ENiCrMo-4 |
ERNiCrMo-10 / ENiCrMo-10 |
Sumber: Sifat mekanikal minimum setiap ASTM B574/B575 dan ASME SB574/SB575; Penamaan pengisi AWS setiap AWS A5.14 (telanjang) dan A5.11 (elektrod bertutup).
Apakah Piawaian Pentadbiran dan Pensijilan Terpakai untuk Kedua-dua Aloi?
Kedua-dua aloi berkongsi keluarga yang sama bagi spesifikasi borang-produk ASTM/ASME yang sama dan keperluan pensijilan-kilang yang sama, jadi kertas kerja projek tidak berubah berdasarkan gred yang dipilih - hanya komposisi dan keputusan ujian yang dilaporkan pada sijil sahaja.
|
Borang Produk |
Piawaian Pentadbiran |
Nota |
|
Pinggan, lembaran, jalur |
ASTM B575 / ASME SB575 |
Meliputi kedua-dua UNS N10276 dan UNS N06022 |
|
Bar |
ASTM B574 / ASME SB574 |
Bar bulat, rata dan heks |
|
Penempaan |
ASTM B564 / ASME SB564 |
Bebibir, kelengkapan, badan injap |
|
Paip yang dikimpal |
ASTM B619 / ASME SB619 |
|
|
Paip/tiub lancar |
ASTM B622 / ASME SB622 |
|
|
Tiub yang dikimpal |
ASTM B626 / ASME SB626 |
|
|
Kelengkapan tempa |
ASTM B366 / ASME SB366 |
Siku, tee, pengurang |
|
Ujian pemekaan / IGA |
ASTM G28 (Kaedah A & B) |
Mengesahkan ketahanan terhadap serangan intergranular |
|
Ujian lubang/celah |
ASTM G48 (Amalan A–F) |
Rendaman ferik klorida, penentuan CPT/CCT |
|
Kelayakan perkhidmatan-masam |
NACE MR0175 / ISO 15156 |
Kedua-dua aloi diterima secara meluas; sahkan kekerasan dan had setara PREN-setiap projek |
|
Bahan habis pakai kimpalan |
AWS A5.14 (telanjang) / A5.11 (berbumbung) |
ERNiCrMo-4/ENiCrMo-4 untuk C276; ERNiCrMo-10/ENiCrMo-10 untuk C22 |
|
Pensijilan kilang |
EN 10204 Jenis 3.1 / 3.2 |
3.2 disyorkan untuk kapal tekanan, luar pesisir, nuklear dan perkhidmatan farmaseutikal |
Aloi Yang Harus Anda Tentukan untuk Aplikasi Anda?
Tentukan Hastelloy C22 apabila kimia dominan atau paling teruk-mengoksidakan atau tidak dapat diramalkan; nyatakan Hastelloy C276 apabila kimia secara konsisten mengurangkan dan kos perkara.

Pilih Hastelloy C22 apabila:
- Cecair proses mengandungi asid nitrik, ferik klorida, kuprik klorida, atau agen pengoksida kuat lain
- Klorin dioksida, hipoklorit, atau gas klorin basah hadir bersama keadaan berasid
- Komposisi aliran berubah-ubah, kurang dicirikan atau tertakluk kepada keadaan yang mengganggu yang boleh mengalihkannya ke arah kimia pengoksidaan
- Rintangan kakisan pitting dan celah dalam klorida-bearing media pengoksidaan ialah mod kegagalan yang mengawal
- Spesifikasi memerlukan margin kakisan seluas mungkin dan bajet membolehkan premium kos yang sederhana
Pilih Hastelloy C276 apabila:
- Cecair proses secara konsisten mengurangkan - asid hidroklorik, mengurangkan asid sulfurik atau asid organik ringan (formik, asetik, oksalik)
- Aplikasinya ialah perkhidmatan klorin basah, hipoklorit atau klorin dioksida tanpa pendedahan-asid pengoksidaan yang ketara
- Rekod prestasi lapangan lima puluh-tahun dan kebiasaan kilang/fabrikasi luas dinilai untuk projek utama yang kritikal dan panjang-
- Belanjawan mengutamakan-ahli kos keluarga C-yang lebih rendah untuk strim proses-yang bercirikan, mantap-
Apabila ragu-ragu:
Pesan ujian kupon kakisan (ASTM G28/G48, atau -ujian rendaman khusus tumbuhan) dalam cecair proses sebenar sebelum pemilihan bahan akhir. Data kadar kakisan-yang diterbitkan ialah alat penyaringan, bukan pengganti untuk menguji strim sebenar, tercemar, berbilang-komponen yang sebenarnya akan dilihat oleh peralatan.
Bagaimanakah Kos dan Ketersediaan Bandingkan?
Hastelloy C22 biasanya membawa premium harga 5–15% berbanding Hastelloy C276 dalam bentuk produk yang setara, mencerminkan kandungan kromium dan molibdenumnya yang lebih tinggi serta tetingkap komposisinya yang lebih sempit dan dikawal ketat.
Kedua-dua aloi diisi secara meluas dalam plat, kepingan, bar, paip dan kelengkapan oleh pusat servis aloi-nikel utama, jadi masa pendahuluan jarang menjadi faktor penentu antara mereka. Oleh kerana perbezaan harga adalah sederhana berbanding kos penutupan yang tidak dirancang atau kegagalan-kakisan, kos harus menjadi pemutus-hanya selepas kimia kakisan jelas menolak kedua-dua aloi - bukan pemacu pemilihan utama.
Soalan Lazim
S: Adakah Hastelloy C22 hanyalah versi Hastelloy C276 yang "lebih baik"?
A: Tidak. C22 lebih baik dalam mengoksidakan asid dan mengoksidakan garam klorida, tetapi C276 kekal sebagai pilihan yang lebih mantap dan selalunya lebih kos-berkesan untuk mengurangkan asid seperti asid hidroklorik secara konsisten. Tiada aloi mendominasi yang lain merentasi semua kimia.
S: Bolehkah Hastelloy C276 dan C22 dikimpal antara satu sama lain atau dicampur dalam sistem yang sama?
A: ya. Kedua-duanya mudah dikimpal antara satu sama lain dan kepada kebanyakan aloi Ni-Cr-Mo dan austenit yang lain menggunakan logam pengisi aloi padanan atau lebih-(biasanya ERNiCrMo-4 atau ERNiCrMo-10). Sistem aloi campuran adalah perkara biasa di mana zon proses yang berbeza melihat kimia yang berbeza.
S: Adakah mana-mana aloi memerlukan-rawatan haba kimpalan?
A: Secara amnya tidak. Kedua-duanya menahan butiran-kerpasan sempadan dalam haba-zon terjejas dengan cukup baik untuk digunakan dalam-keadaan dikimpal bagi kebanyakan perkhidmatan. PWHT mungkin masih ditentukan untuk-sebab melegakan tekanan pada bahagian tebal atau setiap projek-keperluan kod khusus.
S: Aloi manakah yang lebih tahan kepada asid hidrofluorik?
A: Tiada aloi adalah-bahan pilihan pertama untuk perkhidmatan asid hidrofluorik yang agresif; kedua-duanya menunjukkan hanya rintangan sederhana yang sangat bergantung pada kepekatan, suhu dan pengudaraan. Aloi khusus atau pelapik bukan-logam biasanya dinilai untuk tugas HF yang teruk.
S: Adakah PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) digunakan untuk membandingkan C276 dan C22?
A: PREN telah dibangunkan untuk keluli tahan karat dan dupleks dan bukan metrik standard untuk aloi Ni-Cr-Mo, yang rintangan pittingnya dinilai terus melalui suhu celah dan celah kritikal ASTM G48. Perbandingan berdasarkan formula PREN-keluli tahan karat boleh mengelirukan untuk keluarga aloi ini.
S: Adakah C276 dan C22 melakukan perkara yang sama dalam air laut?
A: Kedua-duanya dianggap pada asasnya lengai dalam air laut dan air garam ambien kerana kandungan nikel, kromium, molibdenum dan tungsten yang tinggi, dan kedua-duanya digunakan secara meluas dalam perkhidmatan air laut dan marin; C22 biasanya menunjukkan suhu pitting kritikal yang lebih tinggi sedikit dalam air laut berklorin atau{1}}tinggi.
