A Hastelloy B3reaktor difabrikasi dengan mengimpal-karbon Ni- rendah plat Mo (UNS N10675) di bawah kawalan input haba yang ketat-, menggunakan pengisi B3 yang dipadankan (AWS ERNiMo-10) dan mengesahkan setiap sambungan dengan PMI + RT/PT serta ujian hidrostatik. Dapatkan kebersihan, suhu interpass dan prosedur tindanan dengan betul, dan bekas itu akan menyimpan asid hidroklorik dari 0% hingga 40% pada suhu sehingga takat didih.

Apakah Hastelloy B3 dan Mengapa Ia Digunakan untuk Reaktor?
Hastelloy B3 (UNS N10675, W.Nr. 2.4600) ialah aloi nikel-molibdenum yang direka khusus untuk mengurangkan-perkhidmatan asid, dan ia merupakan bahan kuda kerja untuk reaktor yang mengendalikan asid hidroklorik, gas HCl basah, asid sulfurik ( Kurang daripada atau sama dengan %) klorida-arus proses yang kaya apabila keluli tahan karat dan juga C-276 gagal.
Aloi mengandungi kira-kira 28 % molibdenum dan 1–3 % besi pada asas nikel, dengan kromium dikekalkan sangat rendah ( Kurang daripada atau sama dengan 3 %) dan besi + kromium dihadkan untuk menghadkan pembentukan fasa Ni₄Mo dan sigma rapuh semasa pendedahan kepada 600–900 darjah . Kimia kawalan-fasa itulah yang memisahkan B3 daripada Hastelloy B pendahulunya (yang mengalami keretakan HAZ kimpalan) dan daripada C-276 (yang mempunyai lebih banyak Cr untuk perkhidmatan pengoksidaan tetapi lebih terdedah kepada pemendakan dalam pendedahan perkhidmatan{13}}yang mengurangkan lama). Dalam bekas reaktor, yang diterjemahkan kepada kadar kakisan yang boleh diramal - biasanya 0.05–0.25 mm/thn dalam 20 % HCl pada 80 darjah - dan kimpalan boleh fabrikasi yang tidak retak apabila disejukkan.
Stok Aloi JN plat Hastelloy B3, kepingan, bar, dawai tindanan kimpal, dan jalur tindanan kimpal; kami membekalkannya sebagai bahan mentah dan sebagai-kepala, cengkerang dan bekas reaktor lengkap untuk pelanggan pemprosesan kimia, farmasi dan litium.
Bagaimanakah Hastelloy B3 Berbanding B2 dan C-276 dalam Perkhidmatan Reaktor?
Pilih B3 secara lalai untuk aliran asid penurun HCl-dominan dan tulen, pilih B2 hanya apabila kod ASME atau set data lama memerlukannya dan pilih C-276 hanya apabila aliran berubah menjadi bahan cemar pengoksidaan (Fe³⁺, Cu²⁺, HNO₃, oksigen terlarut).
Keputusan didorong oleh rajah Pourbaix bagi proses - khususnya potensi redoks dan tahap klorida. Jadual di bawah meringkaskan perdagangan kejuruteraan praktikal-off yang digunakan oleh pasukan kejuruteraan JN Alloy apabila melayakkan reaktor.
|
Kriteria pemilihan |
Hastelloy B3 (UNS N10675) |
Hastelloy B2 (UNS N10665) |
Hastelloy C-276 (UNS N10276) |
|
Komposisi asas |
Ni – 28 Mo – 1.5 Fe – 1 Cr |
Ni – 26 Mo – 2 Fe – 1 Cr |
Ni – 16 Mo – 15 Cr – 5 Fe – 4 W |
|
kes kod ASME |
Kes Kod 2486 (tempa) |
ASME SB-333 sejak 1980-an |
ASME SB-334, diterima secara meluas |
|
20 % HCl, kadar kakisan 80 darjah |
0.05–0.15 mm/th (cemerlang) |
0.05–0.20 mm/th (cemerlang) |
0.20–0.50 mm/th (boleh diterima) |
|
10 % H₂SO₄, kadar kakisan 100 darjah |
< 0.10 mm/yr |
< 0.10 mm/yr |
0.10–0.30 mm/thn |
|
Rintangan kepada asid pengoksidaan (FeCl₃, HNO₃) |
miskin- elakkan |
miskin- elakkan |
Cemerlang |
|
Kecenderungan keretakan HAZ selepas kimpalan |
Rendah (kimia stabil) |
Sederhana (memerlukan kawalan PWHT yang ketat) |
rendah |
|
Kebolehkimpalan / logam pengisi |
AWS ERNiMo-10 |
AWS ERNiMo-7 |
AWS ERNiCrMo-4 |
|
Kes penggunaan reaktor biasa |
Penyerap HCl, klor-alkali, air garam litium |
Reaktor HCl warisan, alkilasi asid sulfurik |
Campuran-reaktor asid, penyental FGD |
Takeaway utama untuk perolehan:Menentukan C-276 untuk bekas HCl tulen ialah spesifikasi-yang paling biasa yang kita lihat. Jurutera membayar 25–40 % lebih untuk peluru C-276 apabila B3 akan mengatasi prestasinya dalam perkhidmatan. Sebaliknya, menyatakan B3 untuk aliran yang mengandungi asid nitrik atau ferik klorida membawa kepada penembusan cepat - C-276 atau Alloy 20 adalah panggilan yang betul di sana.
Apakah Amalan Kimpalan Terbaik untuk Reaktor Hastelloy B3?
Kimpal B3 dengan kimpalan arka tungsten gas (GTAW / TIG) menggunakan pengisi AWS ERNiMo-10, pastikan suhu interpass pada atau di bawah 93 darjah (200 darjah F), hadkan input haba kepada 0.5–1.5 kJ/mm, dan elakkan rawatan haba selepas kimpalan melainkan kelayakan prosedur memerlukannya secara khusus.

B3 ialah aloi-pepejal-diperkukuh, jadi sifat mekanikalnya datang daripada matriks Ni-Mo - bukan daripada fasa keras yang memerlukan pembajaan. Haba, sebenarnya, adalah musuh: pendedahan berpanjangan antara 600 dan 900 darjah mendakan Ni₄Mo dan fasa tersusun-jauh-yang mengeraskan aloi tetapi mengoyakkannya dan menurunkan rintangan kakisannya sebanyak 30–60 %. Oleh itu, prosedur kimpalan mestilah:
- Gunakan pengisi yang sepadan (ERNiMo-10)- AWS A5.14 mengklasifikasikannya untuk B3. ERNiMo-7 (pengisi B2) boleh diterima dari segi metalurgi tetapi tidak mempunyai penstabilan fasa B3; jangan gantikan ERNiCrMo-4 (pengisi C-276) pada perkhidmatan asid penurun kerana ia meningkatkan kandungan Cr dan mengurangkan rintangan HCl.
- Kekalkan input haba antara 0.5 dan 1.5 kJ/mm. On a 6 mm wall, this translates to roughly 80–120 A on DCEN with a 2.4 mm tungsten electrode and 8–12 L/min argon backing.
- Cap suhu interpass pada 93 darjah (200 darjah F).Gunakan krayon penunjuk suhu-(kayu Tempil berkadar 93 darjah ) pada setiap pas kimpalan - ini ialah sisihan tunggal yang paling banyak disebut dalam audit fabrikasi B3.
- Langkau PWHT secara lalai.Kapal B3 biasanya tidak memerlukan rawatan haba-pasca kimpalan untuk prestasi kakisan. Penyepuhlindapan penyelesaian pada 1065 darjah diikuti dengan pelindapkejutan pantas hanya digunakan untuk kepala bekerja-amat sejuk atau selepas pembentukan teruk.
- Bersihkan bahagian akar dan belakang dengan argon atau argon-helium.B3 tidak mempunyai titanium atau aluminium untuk bertindak sebagai penyahoksida; pencemaran oksigen dalam akar membawa kepada filem oksida bergula dan keliangan bawah. Perisai mengekor tidak-boleh dirunding pada jahitan lilitan.
Untuk bahagian tebal melebihi 19 mm, tukar kepada plasma atau wayar-panas GTAW; untuk aplikasi bersalut, tukar kepada-kimpalan jalur arka terendam (SAW dengan jalur EQNiMo-10). Pasukan fabrikasi JN Alloy menggunakan kedua-duanya dan boleh berkongsi helaian WPS yang layak atas permintaan.
Logam Pengisi Manakah yang Harus Anda Gunakan untuk Padanan - Kimpalan B3 atau Padanan Terlebih?
Gunakan pengisi yang sepadan, AWS ERNiMo-10 (atau jalur EQNiMo-10), untuk kimpalan B3-ke-B3; satu-satunya overmatch yang biasa diterima ialah ERNiCrMo-4 (pengisi C-276) apabila kapal beralih kepada bebibir atau muncung C-276.
Pengisi "padanan" dalam aloi nikel bermaksud keluarga komposisi yang sama dengan logam asas - bukan sedikit-untuk-bit yang sama, tetapi dalam klasifikasi AWS yang sama. Untuk B3 ini ialah ERNiMo-10 (ASME SFA-5.14). Dua senario praktikal melanggar peraturan perlawanan:
- Sambungan yang tidak serupa dengan bebibir C-276 atau Aloi 625.ERNiCrMo-4 ialah pengisi peralihan standard industri kerana ia bertolak ansur dengan pencairan daripada kedua-dua B3 dan C-276 dan tahan retak. JN Aloi biasanya membekalkan peralihan tindanan dan punggung bagi bebibir B3 ke C-276 dengan pengisi ini.
- Sambungan yang tidak serupa dengan karbon atau cangkang keluli aloi{0}}rendah.Gunakan mentega ERNi-1 atau ERNiCrMo-3 dahulu, kemudian ERNiMo-10 pada bahagian B3. buatbukanjalankan ERNiMo-10 terus pada keluli karbon - ia akan retak akibat pencairan karbon.
Simpan storan logam pengisi dalam kabinet khusus bertanda pada 5–25 darjah dan < 50 % RH; bakar semula mana-mana pengisi yang telah dibuka selama lebih daripada empat jam, mengikut panduan storan AWS A5.01.
Bagaimana Anda Harus Mengawal Input Haba untuk Mengelakkan Kecacatan Kimpalan B3?
Rekod setiap amperage, voltan dan kelajuan perjalanan pas kimpalan pada pengembara WPS; menolak mana-mana pas yang melebihi 1.5 kJ/mm atau melebihi 93 darjah interpass.

Dua kecacatan haba-kawalan input menghalang ialah kemuluran-rekahan celup (DDC) dalam HAZ dan pemendakan fasa Ni₄Mo rapuh di sepanjang sempadan gabungan. Kedua-duanya bergantung pada masa-dan-suhu-dan kedua-duanya hanya boleh dikesan melalui pemeriksaan metalografi - pada masa anda melihatnya, anda sudah membaiki. Titik kawalan adalah beroperasi, bukan analitikal.
Formula input-panas praktikal untuk ditulis pada setiap kad pengembara:Input haba (kJ/mm)=(V × A × 0.06) / (kelajuan perjalanan dalam cm/min), menggunakan faktor kecekapan arka standard 60 % untuk GTAW.
Untuk akar dikimpal sambungan punggung B3 12 mm-panas sisi, tetapkan V=10 V, A=100 A, kelajuan perjalanan 8 cm/min:(10 × 100 × 0.06) / 8=0.75 kJ/mm- selesa di dalam siling 1.5 kJ/mm.
Jika kelayakan prosedur (PQR) dilakukan pada 1.2 kJ/mm, WPQ mengehadkan kimpalan pengeluaran kepada Kurang daripada atau sama dengan 1.2 kJ/mm - tidak Kurang daripada atau sama dengan 1.5 kJ/mm. Siling PQR sentiasa lebih ketat daripada garis panduan universal.
Apakah Pra-Pembersihan dan Pasca{1}}Kimpalan Yang Diperlukan B3?
Pra-kimpalan, degrease, pelelas-buff dan aseton-lap dalam masa empat jam selepas kimpalan; pasang-kimpalan, lakukan-penjerukan kapal penuh (HNO₃ + HF) dan pempasifan, tetapi langkau-rawatan haba pelepasan tekanan.
Aloi nikel-molibdenum tidak membentuk filem pasif-sendiri seperti keluli tahan karat. Mana-mana minyak, penanda, sulfur atau plumbum yang menyentuh permukaan sebelum mengimpal menjadi rentetan sulfida atau oksida bawah permukaan - tapak permulaan kakisan yang terjamin dalam HCl. Urutan pra-pembersihan kimpalan yang digunakan JN Alloy ialah:
- Degreasedengan lap aseton atau isopropil alkohol, kain bebas-linan.
- Lecet mekanikaldengan-berus dawai keluli tahan karat khusus atau cakera kepak alumina 60-grit - jangan sekali-kali menggunakan roda yang pernah menyentuh keluli karbon sebelum ini.
- Lap pelarut akhirdalam masa empat jam selepas memukul arka; jika kawasan itu duduk lebih lama,-lelas semula.
- Tutup dengan kertas kraf atau plastikjika sambungan kimpalan akan duduk semalaman sebelum -sesuai.
Selepas-kimpalan, acar seluruh permukaan dalam dengan mandian 10–20 % HNO₃ + 1–3 % HF pada 50–60 darjah , kemudian bilas dengan air ternyahion dan keringkan. Ini menghilangkan warna haba dan lapisan kromium-habis yang ditinggalkan oleh kimpalan.janganjalankan pelepasan tekanan 595 darjah - bahawa tetingkap suhu adalah tepat di mana kerpasan Ni₄Mo memecut.
Bagaimana Anda Memilih Antara Reaktor Bergaris, Tindanan dan B3 Pepejal?
Gunakan pepejal B3 untuk vesel di bawah ~2 m diameter dan kapasiti 5 m³; gunakan kimpalan-tindihan-keluli karbon bergaris untuk medan yang lebih besar-reaktor didirikan; gunakan pelapik lembaran longgar hanya untuk aplikasi pelapik-tekanan rendah, boleh diganti-.
B3 pepejal ialah jawapan metalurgi yang paling bersih tetapi juga plat B3 - yang paling mahal berjalan kira-kira 6–9 kali ganda harga plat keluli karbon ASTM A516-70. Untuk reaktor berdiameter 4 m × 8 m tinggi, delta kos{11}}modal itu ialah enam angka. Reka bentuk lapisan tindanan memulihkan sebahagian besar rintangan kakisan pada sebahagian kecil daripada kos.
|
Pilihan reka bentuk |
Premium kos modal |
Terbaik untuk |
Had |
|
Pepejal B3 |
Tertinggi |
Reaktor kecil < 5 m³, ultra-farma tulen / litium |
Lif berat, pembaikan mahal |
|
Kimpalan-tindihan-bergaris CS |
~30–40 % daripada kos pepejal |
Medan-reaktor didirikan 5–50 m³ |
Tindanan mestilah Lebih daripada atau sama dengan 3 mm, layak untuk ASME SA-265 |
|
Lapisan lembaran longgar |
~25 % |
Ladang tangki, simpanan HCl-tekanan rendah |
Kimpalan belakang pada penembusan muncung adalah risiko kebocoran |
Bagi kebanyakan pelanggan kimia, JN Alloy membekalkan akimpalan-tindihan-bekas bergaris: A516-70 cengkerang asas, jalur tindanan B3 dikimpal pada muka kakisan, kemudian pasang-anil larutan tindanan pada 1065 darjah dan padam untuk memulihkan rintangan kakisan. Ini memberikan elaun kakisan 3–6 mm dengan pelapik yang diikat secara metalurgi - tiada celah untuk asid bersumbu di belakang.
Apakah Teknik Tindanan Kimpalan yang Paling Baik untuk Lapisan Reaktor B3?
Gunakan proses-elektrod terendam-arka kimpalan (SAW-S) jalur dengan EQNiMo-10 jalur (biasanya 30 × 0.5 mm) untuk kimpalan sanga (ESW) pukal dan elektro untuk-tinggi dengan sandaran kadar pemendapan GTERAW.

Melapisi bekas reaktor berdiameter 5 m × 8 m memerlukan ~200 kg pengisi setiap meter persegi muka kakisan. Itu bukan kerja tangan-wayar. Tindanan jalur SAW pada 250–400 mm/min dengan 600–800 A pada jalur adalah proses pengeluaran standard. Tiga peraturan operasi:
- Pastikan tindanan Lebih besar daripada atau sama dengan 3 mm dalam kimia akhir.Pencairan daripada karbon-substrat keluli boleh menarik Cr dan Fe ke atas dan Mo ke bawah - di bawah-tebal atau rendah-pas pemendapan menghasilkan lapisan yang bukan lagi "B3."
- Gunakan tindanan sandaran dahulu.Kimpalkan mentega 2–3 mm ERNiCrMo-4 pada keluli karbon, kemudian jalankan tindanan ERNiMo-10. Mentega bertindak sebagai pengisi peralihan yang bertolak ansur dengan pencairan karbon.
- Sahkan kimia tindanan.Ambil kupon analisis kimia pada permulaan setiap kempen tindanan, kemudian satu kupon setiap 200 mm panjang kapal. Spesifikasi: 27–32 % Mo, Kurang daripada atau sama dengan 3 % Cr, Kurang daripada atau sama dengan 3 % Fe pada muka tindanan akhir, setiap ASME SA-265.
ESW (electro-kimpalan jalur sanga) lebih pantas tetapi menghasilkan butiran yang lebih kasar dan pemulihan Mo yang rendah sedikit; JN Alloy menggunakannya pada vesel > 25 m³ di mana daya pengeluaran pengeluaran lebih penting daripada 5 % terakhir prestasi kakisan.
Bagaimana Anda Memeriksa dan Kualiti-Memeriksa Reaktor B3?
Periksa mengikut urutan ini: visual (100 %) → dimensi (100 %) → permukaan PT pada semua kimpalan (100 %) → RT isipadu pada semua kimpalan punggung Lebih besar daripada atau sama dengan 19 mm (100 %) → PMI pada setiap plat dan kupon kimpalan (100 %) → ujian hidro pada 1.5 × tekanan reka bentuk akhir, (1.5 × inner pick)
Rantaian QC mencerminkan ASME Bahagian V dan Bahagian VIII Div 1 untuk bejana tekanan aloi{1} nikel. Perintah itu penting: setiap langkah menangkap kegagalan yang diandaikan oleh langkah seterusnya telah disaring. Pelan pemeriksaan standard JN Alloy, yang dibekalkan dengan setiap kapal, termasuk:
- Pemeriksaan visual (VT)kepada AWS QC1, penerimaan setiap ASME V Artikel 9.
- Dye-peperiksaan penembusan (PT)pada semua kimpalan - ASTM E165, air-boleh dibasuh atau pos-boleh emulsi.
- Pemeriksaan radiografik (RT)setiap ASME V Artikel 2 pada semua kimpalan punggung Lebih daripada atau sama dengan ketebalan dinding 19 mm. Titik RT pada kimpalan muncung.
- Pengenalan bahan positif (PMI)dengan penganalisis XRF pada setiap plat, kepala dan bebibir muncung sebelum dipasang-. Kegagalan medan biasa ialah sekeping plat C-276 yang diseludup ke dalam kapal B3 kerana kedua-duanya kelihatan sama.
- Ujian hidrostatikpada tekanan reka bentuk 1.5 × (atau 1.3 × untuk Peraturan Alternatif ASME VIII Div 1) yang ditahan selama 30 minit, diikuti dengan pemeriksaan-kebocoran sabun pada setiap kimpalan muncung.
- Acar akhir dan pasifseperti yang diterangkan dalam bahagian pembersihan di atas.
Setiap langkah direkodkan pada pengembara Pelan Pemeriksaan dan Ujian (ITP) yang bergerak dengan kapal dari penerimaan plat ke pelepasan penghantaran. JN Alloy menyediakan templat ITP dalam pakej sebut harga supaya pelanggan boleh menyelaraskan pemeriksa mereka sendiri dengan pencapaian.
Kaedah Pengujian Bukan{0}}Memusnahkan yang manakah Diperlukan untuk B3?
Kapal B3 biasanya memerlukan PT pada semua kimpalan dan RT pada kimpalan punggung; Ujian semasa UT dan eddy-adalah pilihan tetapi disyorkan pada tindanan tebal dan kepala-yang sejuk masing-masing.
Skop NDT yang diperlukan ditetapkan oleh kod pembinaan (ASME VIII Div 1 di Amerika Utara, EN 13445 di EU, GB 150 di China). Ketiga-tiga kod merawat aloi nikel seperti keluli tahan karat untuk tujuan NDT, dengan beberapa perbezaan praktikal:
- PT- ASTM E165 dengan air-boleh dibasuh atau pos-penembus boleh pengemulsi. Penerimaan setiap ASME V T-640. Gunakan ini untuk menangkap retak permukaan daripada DDC.
- RT- ASME V Artikel 2, penerimaan setiap VIII Div 1 UW-51. Gunakan X-ray atau Ir-192. RT ialah satu-satunya kaedah volumetrik yang boleh mengambil keretakan HAZ satah.
- UT- ASME V Artikel 5 untuk ricih-pengesanan gelombang laminasi dalam plat induk. Pilihan tetapi disyorkan pada plat > 50 mm.
- Eddy semasa(tatasusunan atau berdenyut) - berguna untuk mengimbas permukaan dalam tindanan selepas pemesinan untuk mengesahkan ketebalan tindanan. ASTM E2159 ialah piawaian yang boleh dilaksanakan.
- Kandungan ferit(hanya terpakai kepada B3 jika sebarang pencemaran tahan karat yang tidak disengajakan telah berlaku) - menentukur Feritscope pada sampel B3 yang diketahui; aloi pada asasnya bukan-magnet, jadi sebarang bacaan di atas ~5 FN menunjukkan pencemaran.
JN Alloy boleh menjalankan kesemua lima kaedah secara-sendiri; untuk pelanggan-menyaksikan pemeriksaan pihak ketiga-, kami menjadualkan Lloyd's, TÜV, SGS, BV atau DNV pada peringkat sebut harga.
Apakah Pakej Dokumentasi yang Mesti Dibawa dengan Reaktor B3?
Reaktor B3 dihantar dengan set sijil bahan EN 10204 3.1 / 3.2, set borang ASME U2 / U3 / U4, semua pengimpal WPQ + WPS + PQR, laporan NDT, rekod ujian hidrostatik, pengembara ITP dan papan nama yang boleh dikesan ke nombor haba asal.
ASME Bahagian VIII memerlukan setiap kapal tekanan meninggalkan kedai dengan laporan data (U-1 untuk UM, U-2 untuk U, U-3 untuk U3). Untuk kapal B3, dokumentasi tambahan adalah apa yang membuktikan metalurgi sebenarnya sepadan dengan papan nama dan bahawa pelan QC telah diikuti. Pakej JN Alloy standard ialah:
- Sijil ujian kilang (MTC)- 3.1 sijil pada setiap plat, kepala, bebibir, pemasangan. EN 10204 3.2 dengan saksi TÜV / LR / DNV jika pelanggan memesannya.
- Dokumentasi kimpalan- Helaian WPS, rekod PQR dan sijil WPQ untuk setiap pengimpal yang menyentuh kapal.
- laporan NDT- Rekod VT, PT, RT, UT, dengan radiograf filem atau digital disimpan selama 7 tahun.
- rekod PMI- Cetakan penganalisis XRF dengan log penentukuran, dikunci pada nombor haba plat.
- Laporan ujian hidrostatik- tekanan, tempoh, suhu ambien, kebocoran-semak keputusan.
- Rekod rawatan haba- untuk penyelesaian-kepala anil dan tindanan.
- pengembara ITP- peringkat-demi-penandatanganan peringkat-dengan parap pemeriksa.
- Papan nama- ASME-dicap dengan siri pengeluar, tekanan reka bentuk, suhu reka bentuk, spesifikasi bahan, tahun dibina.
Kapal yang menghantar tanpa pakej lengkap ini, dalam pengalaman kami, kapal yang tiba di tapak dengan soalan yang tidak dapat dijawab oleh seseorang. Pakej itu adalah insurans termurah pada reaktor.
Kimpalan Reaktor B3 - Pantas-Kad Parameter Rujukan
|
Parameter |
GTAW (TIG) - B3 hingga B3 |
jalur SAW lapisan - pada CS |
|
Pengisi |
ERNiMo-10 (Ø 1.6 / 2.4 mm) |
Jalur EQNiMo-10 (30 × 0.5 mm) |
|
Proses gas |
Argon 99.99 %, obor 8–12 L/min, perisai mengekor 15–25 L/min |
Fluks + backing argon |
|
Arus / kekutuban |
DCEN, 80–130 A |
DCEP, 600–800 A |
|
Voltan |
9–12 V |
25–32 V |
|
Kelajuan perjalanan |
6–10 sm/min |
25–40 sm/min |
|
Siling input haba |
1.5 kJ/mm |
2.5 kJ/mm |
|
Suhu antara laluan maks |
93 darjah (200 darjah F) |
150 darjah (300 darjah F) |
|
PWHT |
Tiada (sebagai-dikimpal) |
Penyepuhlindapan larutan 1065 darjah + pelindapkejutan selepas tindanan penuh |
|
Skop NDT |
PT + RT pada semua kimpalan punggung |
PT + ultrasonik pada tindanan, pensampelan RT |
Soalan Lazim
Apakah perbezaan antara Hastelloy B2 dan B3?
B3 ialah pengganti B2. Kedua-duanya berkongsi asas Ni-26/28-Mo, tetapi B3 menstabilkan kimia dengan kawalan besi dan kromium yang lebih ketat serta menambah pengambil titanium dan aluminium yang kecil. Hasilnya adalah secara mendadak mengurangkan risiko keretakan HAZ dan prestasi kakisan yang stabil selepas kimpalan. Secara praktikal, B2 memerlukan kawalan PWHT yang lebih agresif; Kimpalan B3 dihantar sebagai dikimpal.
Adakah Hastelloy B3 sama dengan Aloi B-3?
ya. "Hastelloy" ialah nama perdagangan Haynes International; sebutan generik ialahAloi Nikel B-3atau UNS N10675. Pengeluar lain seperti Logam Khas mengedarkan gred yang setara di bawah nama yang berbeza (cth,Aloi B-3dalam katalog mereka).
Bolehkah Hastelloy B3 dikimpal tanpa-rawatan haba kimpalan?
Ya, dalam hampir semua kes. Kapal B3 diletakkan dalam perkhidmatan dalam-keadaan dikimpal. Penyepuhlindapan penyelesaian pada 1065 darjah diikuti dengan penyejukan pantas digunakan untuk kepala yang bekerja sangat sejuk-dan selepas tindanan kimpalan keluli karbon, tetapi ia tidak diperlukan untuk kimpalan rutin.
Apakah logam pengisi yang digunakan untuk Hastelloy B3?
AWS A5.14 ERNiMo-10 (wayar) atau EQNiMo-10 (jalur) ialah pengisi padanan standard. ERNiMo-7 (pengisi B2) boleh diterima dari segi metalurgi tetapi tidak mempunyai pakej penstabilan fasa B3. ERNiCrMo-4 (pengisi C-276) hanya digunakan pada kimpalan peralihan kepada C-276 atau komponen tahan karat.
Apakah suhu interpass maksimum untuk Hastelloy B3?
93 darjah (200 darjah F). Ini adalah angka yang dipetik dalam sampul surat kelayakan ASME Bahagian IX untuk prosedur B3 dan sepadan dengan buletin teknikal Haynes yang asal. Melebihinya berisiko pemendakan Ni₄Mo dalam kimpalan dan HAZ.
Apakah suhu operasi maksimum untuk Hastelloy B3?
Untuk perkhidmatan asid penurun-tulen, B3 dinilai sehingga lebih kurang 400 darjah secara berterusan, walaupun kebanyakan reaktor kimia beroperasi di bawah 200 darjah . Di atas 400 darjah , B3 tidak disyorkan - aloi tidak direka bentuk untuk-kekuatan suhu tinggi, dan pertumbuhan bijian digabungkan dengan pemendakan fasa merendahkan kemuluran.
Bolehkah B3 digunakan dalam asid hidroklorik pada semua kepekatan?
ya. B3 dinilai untuk 0 % hingga 40 % HCl merentasi julat suhu penuh sehingga mendidih. Di atas 40 % HCl atau dengan kehadiran pengoksida kuat (Fe³⁺, Cu²⁺, Cl₂ bebas, HNO₃), kadar kakisan meningkat dan aloi yang berbeza diperlukan.
Bolehkah B3 digunakan dalam asid sulfurik?
Ya, sehingga kira-kira 60% kepekatan di bawah 100 darjah. Di luar itu, kadar kakisan meningkat dengan mendadak. Untuk aliran sulfurik + oksida campuran, Hastelloy C-276 atau Aloi 20 secara amnya diutamakan.
Apakah NDT yang diwajibkan untuk reaktor B3?
Per ASME V Artikel 4 & 6 dan VIII Div 1: pemeriksaan visual setiap kimpalan, pewarna-ujian penembusan pada setiap permukaan kimpalan dan ujian radiografi pada semua kimpalan punggung Lebih besar daripada atau sama dengan 19 mm. Pemeriksaan feromagnetik / ferit tidak diperlukan untuk B3 - aloi pada dasarnya bukan-magnet.
Adakah PMI wajib pada kapal B3?
Ya, pada setiap pinggan, kepala dan kumpulan boleh habis sebelum -disesuaikan. Kos imbasan PMI XRF boleh diabaikan berbanding dengan kos pemotongan terbuka reaktor selepas plat 316L tersilap mendarat di pekarangan B3-di bawah.
Bolehkah reaktor B3 dibina pada substrat keluli-karbon dengan tindanan?
Ya - ini ialah reka bentuk yang paling biasa untuk kapal-didirikan medan yang lebih besar daripada 5 m³. Keluli karbon A516-70 dilapisi kimpalan dengan EQNiMo-10 kepada ketebalan minimum 3 mm, layak untuk ASME SA-265, larutan disepuhlindap pada 1065 darjah , air dipadamkan dan jeruk.
Apakah piawaian yang digunakan untuk reaktor B3?
ASME SB-333 (plat), SB-619 (paip dikimpal), SB-775 (pelengkap), SB-829 (umum), ASME Seksyen IX (kimpalan), Bahagian V (NDT), Bahagian VIII (kapal), ASTM B333 (plat), AWS A5.14 (pengisi) dan ISO 15151MR (pengisi) keserasian.
Berapakah kadar kakisan B3 dalam 20 % HCl pada 80 darjah ?
Biasanya 0.05 hingga 0.15 mm/tahun setiap Haynes menerbitkan data isocorrosion. Ini meletakkan B3 dengan baik di dalam sampul "baik" 0.5 mm/tahun untuk reaktor kimia dan menyokong hayat reka bentuk melebihi 20 tahun pada elaun kakisan 6 mm standard.
Mengapa B3 gagal dalam asid nitrik?
B3 mengandungi Kurang daripada atau sama dengan 3 % kromium - jauh di bawah ~ 16 % minimum yang diperlukan untuk membentuk filem pasif yang stabil dalam asid pengoksidaan. Asid nitrik, ferik klorida dan kuprik klorida dengan cepat menyerang matriks Ni-Mo. Gunakan Aloi 20 atau C-276 dalam perkhidmatan pengoksidaan.
Bolehkah B3 menjadi sejuk-terbentuk?
Ya, hingga had kira-kira 20% kerja sejuk tanpa penyepuhlindapan perantaraan. Ubah bentuk yang lebih besar memerlukan penyepuh larutan pada 1065 darjah diikuti dengan penyejukan pantas untuk memulihkan rintangan kakisan. Hujung kepala, pad pengukuh muncung dan kepala pinggan biasanya-terbentuk sejuk.
Bolehkah B3 dimesin?
Ya, tetapi ia berfungsi-mengeras secara agresif. Gunakan alat karbida tajam, garu positif, kelajuan pemotongan yang lebih rendah (10–25 m/min), dan penyejuk banjir yang murah. Jangan biarkan kerepek hempedu; mereka akan meninggalkan permukaan kasar yang sukar untuk dijeruk bersih.
Apakah kes kod ASME untuk B3?
ASME Code Case 2486 mengawal penggunaan SB-333 aloi nikel-molibdenum (UNS N10675) dalam pembinaan Bahagian VIII Div 1. Kes itu dikemas kini kali terakhir pada 2018 dan diterima secara meluas oleh pihak berkuasa wilayah AS dan Kanada.
Berapa lamakah masa yang diambil untuk membuat reaktor B3?
Masa utama JN Alloy berlangsung 14–22 minggu untuk kapal biasa 5–20 m³ pepejal-B3, termasuk perolehan bahan, pembentukan, kimpalan, NDT, ujian hidro dan penghantaran. Kapal berlapis-tindihan berjalan selama 18–28 minggu kerana{10}}kitaran penyepuhlindapan dan pelindapkejutan penyelesaian tindanan.
